banner464

Milli Şairimizin Ailesi Acı İçindeydi

Cumartesi Buluşmalarında konuşan Eğitimci-Yazar Tuman, “İstiklal Marşı Şairi, fikir ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’un çocukları uzun yıllar yokluk ve sefalet içinde yaşadıktan sonra bu dünyadan göçtüler” dedi.

Milli Şairimizin Ailesi Acı İçindeydi

Cumartesi Buluşmalarında konuşan Eğitimci-Yazar Tuman, “İstiklal Marşı Şairi, fikir ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’un çocukları uzun yıllar yokluk ve sefalet içinde yaşadıktan sonra bu dünyadan göçtüler” dedi.

03 Ocak 2015 Cumartesi 20:13
1528 Okunma
Milli Şairimizin Ailesi Acı İçindeydi
Dil ve Edebiyat Derneğinin her hafta yapmış olduğu Cumartesi Buluşmalarına bu hafta konuşmacı olarak Eğitimci-Yazar Zeki Tuman katıldı. Tuman, buluşmada “Mehmet Akif Ersoy’un Çocukları” başlıklı konuyu işledi. Mehmet Akif Ersoy’un ailesinin zor günler yaşadığını dile getiren Tuman, “İstiklal Marşı Şairi, dava ve fikir adamı Mehmet Akif Ersoy’un çocukları bütün hayatlarını büyük bir yoksulluk ve sefalet içinde geçirerek göç ettiler bu dünyadan. İstiklal Marşı Şairi, fikir ve dava adamı Mehmet Akif Ersoy’un çocukları uzun yıllar yokluk ve sefalet içinde yaşadıktan sonra bu dünyadan göçtüler. Yıllardır şiirleri okunan, fikirleri savunulan ve örnek bir şahsiyet olarak gösterilen Mehmet Akif’in çocuklarına sahip çıkılmaması ise manidardır” dedi.

“Mehmet Akif’in İsmet Hanım’la evliliğinden Cemile, Feride, Suad, Emin ve Tahir isimli beş çocuğu bulunuyordu” diyen Tuman, “Mehmet Akif’in büyük oğlu Emin Ersoy askerlik görevini yaptığı sırada, koğuştaki arkadaşlarına Kur’an okuyup tefsir ettiği gerekçesiyle Divan-ı Harbe verildi. Tutuklanan Ersoy, çavuş arkadaşının yardımıyla askeri cezaevinden kaçarak, o dönemde Fransız manda yönetimindeki Kırıkhan’a kadar geldi. Kırıkhan’da yakalanan Ersoy ve arkadaşı Türkiye’ye iade edildi. Cezasını çeken talihsiz adam uzun yıllar yoksulluk içinde yaşadı. Bunalım içinde yaşadığı bir gün solcu yazar Çetin Altan’a kadar giderek yardım isteyen Emin Ersoy, olaydan kısa bir süre sonra Beşiktaş’ta bir çöp kutusunun yanında ölü bulundu” şeklinde  konuştu.

KIZINI EVDEN ATMAYA KALKTILAR

Babası Mehmet Akif’in emekli maaşıyla geçinen küçük kızı Suat Ersoy’un da 1991 yılında üzücü olaylarla karşılaştığını dile getiren Tuman, “Kızları Ferda ve Selma Argon’la birlikte Beyoğlu’nda yaşayan Suat Hanım evden atılmak istendi. Bu üzücü olayın gazetelerde yer alması üzerine dönemin Başbakanı Turgut Özal, Suat Hanım’a Halkalı’da bir daire tahsis etti. Ancak ekonomik sıkıntılar ailenin yakasını bir türlü bırakmadı. Evini satmak zorunda kalan Suat Ersoy Hanım, Kadıköy’de Vakıflara ait döküntü ahşap bir eve taşındı. Suat Ersoy Hanım bu evde zor günler yaşadıktan sonra yaşama veda etti” ifadelerini kullandı.

CENAZESİNDE KİMSE YOKTU

Mehmet Akif’in küçük oğlu Tahir Ersoy’un ise tercüman olarak çalıştıktan sonra emekli olduğunu hatırlatan Tuman, “Tahir Ersoy 2000 yılında karaciğer ve kalp yetmezliğinden vefat etti. Emekli maaşı yeterli olmadığı için Ankara’da SSK’ya bağlı bir hastanede tedavi edilen Ersoy, daha sonra İstanbul’a getirilerek, Esma Hatun Hastanesi’ne yatırıldı. Ancak hastalık iyice ilerlemiş olduğundan tedavi sonuç vermedi ve Tahir Ersoy hayata gözlerini kapadı. Tahir Ersoy’un cenaze törenine ise ne yazık ki çok az insan katıldı” diye açıkladı.

ADEM DEMİREL

Son Güncelleme: 05.01.2015 17:57
Yorumlar