banner464

Projede Karaman Finalist Oldu

Eden Projesinde Karaman Finalist Oldu

Projede Karaman Finalist Oldu

Eden Projesinde Karaman Finalist Oldu

28 Temmuz 2013 Pazar 17:37
615 Okunma
Projede Karaman Finalist Oldu
Kültür ve Turizm Bakanlığı  Dış İlişkiler ve Avrupa Birliği Koordinasyon Dairesi Başkanlığının 04.07.2013 tarih ve 131165 sayılı yazısı; 
Avrupa Komisyonu İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Avrupalı Seçkin Destinasyonlar” (European  Destinations of Excellence) projesinin 2013 yılı teması “Erişebilir Turizm” olarak belirlenmiştir. Projenin Türkiye’de uygulamasında Kültür ve Turizm bakanlığı yetkilidir. Bu yetkiye bağlı olarak Bakanlığımızca yürütülen Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Türkiye Ulusal Destinasyonu seçme süreci tamamlanmıştır.
İlan edilen kriterler çerçevesinde başvuran aday destinasyonlar Bakanlığımızda oluşturulan bir komisyon tarafından değerlendirilmiş olup Sakarya İli Taraklı İlçesi 2013 Türkiye Ulusal Destinasyonu olarak belirlenmiş olup, Karaman Valiliği İl Kültür ve Turizm Müdürlüğümüz tarafından sunulmuş olan “Karaman Destinasyonu” ise finalist destinasyon olmaya hak kazanmıştır.  2013 yılı Türkiye Ulusal Destinasyonu ve finalistlerine ödüllerinin ayrıca takdim edileceği ödül törenine ilişkin bilgiler ise Bakanlığımız tarafınıza ayrıca iletilecek olup, Proje ortaklarımıza teşekkür ederiz.
 
PROJE ORTAKLARI:
1-Karaman Valiliği
2-Karman Belediye Başkanlığı
3-Karamanoğlu Mehmet Bey Üniv.Rek./KARAMAN
4-Karaman İl Özel İdaresi
5-Mevlana Kalkınma Ajansı/KONYA
6-Orman ve Su İşleri Bak.
   8.Böl.Müd.Karaman Şube Müd.
7-Ticaret ve Sanayi Odası Başk./KARAMAN
8-Taşkale Belediye Başkanlığı/KARAMAN
9-Türkiye Beyazay Derneği Karaman Şubesi
 

EDEN Nedir?

Avrupalı Seçkin Destinasyonlar Projesi; 2007 yılında Avrupa Komisyonu İşletme ve Sanayi Genel Müdürlüğü tarafından geliştirilen bir girişimdir. Henüz keşfedilmemiş ve düşük turist yoğunluğuna sahip destinasyonların sürdürülebilir turizm ilkeleri doğrultusunda turistik cazibesinin arttırılması, turistik çekim unsurlarının geliştirilerek turist akışının yoğunlaştırılması ve bu sayede yerel ve bölgesel kalkınmanın hızlandırılması, temel amaçlar olarak sıralanabilir. 

Bu kapsamda; Avrupa Komisyonu tarafından her sene farklı bir tema doğrultusunda, projeye dahil ülkeler bünyesinde turistik destinasyon seçim yarışmaları düzenlenmekte, henüz tam anlamıyla turizme kazandırılamamış ancak sürdürülebilir turizm çalışmaları neticesinde gelişim gösterme potansiyeli yüksek görülen destinasyonlar belirlenerek ortak bilgi ve iletişim ağına dahil edilmektedir. 2008 yılından itibaren Kültür ve Turizm Bakanlığı Dış İlişkiler ve AB Koordinasyon Dairesi Başkanlığı tarafından katılım sağlanan proje kapsamında 27 Avrupa ülkesi destinasyonlarının yanı sıra ülkemizden de 4 ulusal destinasyon ve 15 finalist destinasyon çalışmalara dahil edilmiştir. Avrupalı Seçkin Destinasyonlar kapsamındaki ulusal destinasyonlarımız; 2008 yılı Turizm ve Somut olmayan Kültürel Miras Kapsamında Kırkpınar Geleneği ile Edirne, 2009 yılı Korunan Alanlar teması kapsamında Kars Kuyucuk Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, 2010 yılı Suya Bağlı Turizm teması kapsamında Bitlis Nemrut Krater Gölü, 2011 yılı Turizm ve Fiziksel Mekanların İyileştirilmesi teması kapsamında Ankara Hamamönü destinasyonu olarak belirlenmiştir.

Belirlenen destinasyonlara yönelik Bakanlığımız ve Avrupa Komisyonu nezdinde; sürdürülebilir turizmin geliştirilmesi, ağ oluşturma yoluyla deneyim aktarılması ve iyi uygulama örneklerinin paylaşılması gibi çalışmalar yürütülmektedir. İlerleyen aşamalarda, ulusal ve finalist destinasyonların katılımlarıyla ülke genelinde sürdürülebilir turizm ağı oluşturma ve Avrupalı paydaşlarla işbirliğinin arttırılması yönünde çalışmaların yoğunlaştırılması hedeflenmektedir. 
Son Güncelleme: 28.07.2013 17:51
Yorumlar