banner464

SANAYİ SİCİL BELGESİ ALMAYANLARIN DİKKATİNE!

Sanayi Sicil Belgesi hakkında basın açıklaması yapan Başkan Uysal, bu belgeyi almayanlara para cezası uygulanacağını belirtti.

SANAYİ SİCİL BELGESİ ALMAYANLARIN DİKKATİNE!

Sanayi Sicil Belgesi hakkında basın açıklaması yapan Başkan Uysal, bu belgeyi almayanlara para cezası uygulanacağını belirtti.

10 Aralık 2014 Çarşamba 17:44
447 Okunma
SANAYİ SİCİL BELGESİ ALMAYANLARIN DİKKATİNE!
Karaman Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Bayram Uysal, Sanayi Sicil Belgesi hakkında bir basın açıklamasında bulundu.

Başkan Uysal konu ile ilgili yaptığı açıklamada, “Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü'nden alınan yazıya göre; Sanayi işletmelerinin tescilini yapmak, onların ekonomik ve sınai faaliyetlerini takip ederek gerekli veriyi toplamak ve bu verilerden elde edilecek bilginin, sanayi politikasının oluşturulmasında ve diğer birçok alanda kullanılmasını sağlamak amacıyla; 1957 yılında 6948 sayılı Sanayi Sicili Kanunu hazırlanmış ve aynı yıl yürürlüğe girmiştir.

6948 sayılı Sanayi Sicil Kanununun 1. Maddesinde tanımı yapılan üretim faaliyetleri ile iştigal eden işletmeler sanayi işletmesi sayılır. Bu işletmeler aynı kanunun 2. maddesi gereği üretime başladığı tarihten itibaren iki ay içerisinde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığınca tutulan sanayi sicil sistemine kayıt olmak ve buna karşılık alınacak Sanayi Sicil Belgesini gerektiğinde görevli memurlara göstermek zorundadır. Bu süre içerisinde kayıt olmayan sanayi işletmelerine kanunun 9 uncu maddesi gereği idari para cezası uygulanmaktadır. 6948 Sayılı Sanayi Sicil Kanununa eklenen geçici madde ile bugüne kadar Sanayi Sicil Belgesi almamış olan sanayi işletmelerine, faaliyette olup olmadığına bakılmaksızın bir defaya mahsus Sanayi Sicil Belgesi almaları halinde idari para cezası uygulanmayacaktır.

Kanun gereği Sanayi Siciline kayıt olması gereken sanayi işletmelerinin bir defaya mahsus olarak getirilen aftan yararlanabilmeleri için kayıtlarını yaptırmaları gerekmektedir” denilmiştir.

Sanayi işletmesi sayılan iş yerleri için 31.12.2014 tarihi son gün olup sanayi işletmesi tanımına uyan ve bu tarihe kadar Sanayi Sicil Belgesi almayan iş yerlerine idari ceza uygulanacağından Sanayi İşletmesi kapsamına giren  üyelerimizin  Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğünden ayrıntılı bilgi almaları ve gerekli başvuruyu yapmaları uygun olacaktır” dedi.

Son Güncelleme: 10.12.2014 17:45
Yorumlar