banner464

Sebze Kurutma Projesi İle Ürünler Değerleniyor

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sebze Yetiştiriciliği ve Sebze Kurutma Projesi” hayata geçirildi.

Sebze Kurutma Projesi İle Ürünler Değerleniyor

İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü tarafından hazırlanan “Sebze Yetiştiriciliği ve Sebze Kurutma Projesi” hayata geçirildi.

28 Kasım 2014 Cuma 14:05
375 Okunma
Sebze Kurutma Projesi İle Ürünler Değerleniyor
Karaman tarımsal arazi varlığı kısıtlı olan ve geçimini tarım ve hayvancılıktan temin eden dağ köyleriminde ki  çiftçilerin gelir seviyesinin ve hayat standardının yükseltilmesi amacıyla tarlada ve seralarda üretilen ürünlerden daha yüksek gelir elde edilmesinin sağlanması için “Sebze Yetiştiriciliği ve Sebze Kurutma Projesi” uygulamaya konmuş ve proje başarıyla sonlandırılmıştır. İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünden konu hakkında yapılan açıklamada: “Coğrafi yapısı, iklim şartları ve arazi yapısının engebeli ve arazilerin küçük olduğu dağ köylerimizden Morcalı, Çukurbağ, Narlıdere, Göcer, Çatak ve Değirmenbaşı köylerimizdeki çiftçilerimizin gelirlerinin arttırılması amacıyla örtü altında ve açıkta yetiştirilen ürünlerin kurutularak değerlendirilmesi ve pazarlanması kapsamında uygulamaya konulan projemiz başarıyla sonlandırılmıştır.

Çiftçilerimizin ürünlerini hasat ettiği yaz döneminde çok miktarda ürün olduğu için sebzeler oldukça ucuz fiyata satılmakta, yetiştirilen ürünler yaş sebze olduğu için fiyat düşük olsa bile pazarlanmak zorunda kalmaktadır. Bu proje sayesinde elde edilen ürünlerin daha temiz şartlarda kurutulması için İl Müdürlüğümüzce kurutma sehpası ve tezgahı verilmiş, elde edilen sebzeler bu tezgah ve sehpalarda kurutulmuştur.  Projeyle çiftçilerimiz yaş sebzenin ucuza satıldığı dönemlerde sebzeleri kurutarak daha iyi gelir elde etmişlerdir. Örneğin yaş domatesin kilogramını mevsiminde 50 Kuruştan  satan üreticilerimiz 10 kg. domatesten 1 kg kuru domates elde ederek, kilosunu 25,00 TL.’den satabilmişlerdir. Bu bağlamda kadın çiftçilerimiz tarafından üretilip kurutularak satışa sunulan ürünler pazarda iyi bir yer bulmuştur. Kadın çiftçilerimizin ürettikleri ürünler Karaman Ticaret ve Sanayi Odası ile yapılan ortak çalışma sonucunda gerek işyerlerinden gerekse internet üzerinden satışı yapılarak tüketiciye ulaştırılmıştır” denildi.

Son Güncelleme: 28.11.2014 14:06
Yorumlar