banner464

Selvi: "Yeni hedef bölgeyi hasım hale getirmek"

Karaman'da "İrfan Mektebi Söyleşiler" programına katılan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, "Büyük Orta Doğu Projesi'nin yeni hedefi, bölgeyi birbirlerine hasım hale gelmiş topraklara dönüştürmek" dedi. 

Selvi: "Yeni hedef bölgeyi hasım hale getirmek"

Karaman'da "İrfan Mektebi Söyleşiler" programına katılan Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, "Büyük Orta Doğu Projesi'nin yeni hedefi, bölgeyi birbirlerine hasım hale gelmiş topraklara dönüştürmek" dedi. 

03 Mart 2016 Perşembe 12:32
430 Okunma
Selvi: "Yeni hedef bölgeyi hasım hale getirmek"
Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Karaman'da "İrfan Mektebi Söyleşiler" programına katıldı. Cihannüma Derneği, Eğitim Bir-Sen Karaman Şubesi ve Türkiye Dil Edebiyat Derneği Karaman Şubesinin düzenlediği söyleşide "Suriye ve Bölgede Yaşananlar" konuşuldu. Söyleşiye, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Vekili Latif Selvi, Eğitim-Bir-Sen Genel Başkan Yardımcısı Mithat Sevin, Konya Memur-Sen ve Eğitim Bir Sen Şube Başkanı Nazif Karlıel, Konya Eğitim-Bir-Sen 2 no’lu Şube Başkanı Şenol Metin, Cihannüma Bölge Başkanı Mehmet Aziz Anik, Necmettin Erbakan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Sekreteri Halil İbrahim Çelik, Konya 1 No’lu şube başkan yardımcısı Mevlüt Özdemir ile İl Müdürleri, Sendika Temsilcileri, Okul Müdürleri, çok sayıda eğitimci ve genç katıldı.

Açılış konuşmasını Karaman Cihannuma Derneği Başkanı Cahit Suci yaptı. Suci gündeme özel konuşmasının yanında gençliğin ne denli kayıtsız olduğunu ve bununda üzücü bir durum olduğunu kaydetti.

Söyleşide yapılan açılış konuşmalarının ardından söz alan Eğitim Bir-Sen Başkan Vekili Latif Selvi, "Suriye'yi yakinen takip edenler bilirler. Neredeyse bütün gruplar birbirini tekfir ediyor. Enteresan değil mi? Siz kıble ehlini tehdit etmek yerine seçmiş olsaydınız, arkadaş olurdunuz. Sorunun çözümüne de birlikte gideceksiniz. Siz niye birbirinizi tekfir ediyorsunuz? Herkes bir bölgeyi çevirmiş, diğer gruplardan yalıtılmış vaziyette bir bölge hakimiyeti oluşturmuş. Burada da diğer gruplarla ilgili dışlayıcı bir yöntem seçmekte. Büyük Orta Doğu Projesi'nin yeni hedefi, bölgenin benlik ve millik duygularından arınmış ve bölgeyi birbirlerine hasım hale gelmiş topraklara dönüştürmek. Böylece buradan birlikle beraber diye bir şey inşaa edilemesin. Peki bunu niye istiyorlar? Çünkü alternatif coğrafya burası" dedi.
Suriye'de dünyanın bütün siyasetinin işlediğini dile getiren Selvi, "Suriye'de zannetmeyin ki: 'Sadece kendi grupları için mücadele eden yerel bir takım güçler var. Ve onlar bir takım çalışmalar yapıyorlar.' Hayır! Dünyanın bütün siyaseti Suriye'nin üzerinden inşaa ediliyor" sözlerini kullandı.
"MERKEL TÜRKİYE'YE YAKINLIK GÖSTERDİ"
"Küfür Müslümanlara karşı tek millet olabilir ama, kendi işinde de hasımlıklar var" diyen Selvi, "Mesela ABD'nin bölgede Avrupa ülkelerini etkisiz hale getirmesinden dolayı özellikle Rusya ile çok yakınlık kurması ve Avrupa'yı ikinci plana düşürmek istemesinden dolayı Merkel Türkiye'ye müthiş bir yakınlık gösterdi. Bir anda Avrupa Birliği'nde yeni sayfalar atıldı. Tekrar müzakereler hızlandı. Bunun da sebebi şu: 'Bölge denkleminde bizim de bulunmamız gerekiyor. Eğer bizi dışlarsanız sizin karşınıza çıkabileceklerle biz de kendi kozlarımızı oynayarak yaklaşırız'" şeklinde konuştu.
"SURİYE 3 PARÇAYA BÖLÜNECEK"
Son günlerde dünya gündemine oturan bir iddianın olduğunu kaydeden Selvi, "Diyorlar ki: 'Barışı ilan ettik. Suriye de 3 parçaya bölünecek. "Neresi bunlar?" dediğimizde, Suriye'nin kuzeyini PYD güçlerinin şekillendirmiş olduğu bir Kürt tamponlar bölgesi. Bir miktar Irak'tan toprak alarak, IŞİD'in kontrol ettiği bölge. Bunlar IŞİD'i yok etmek için gitmediler mi? Söyledikleri iddia şu; 'IŞİD'e de buradan bir bölge verelim.' 3'üncü bölge ise; Esed'in, Nusayriler'in ve Ruslar'ın çıkarının da temin edileceği Lazkiye'de, Hatay'ın altından Şam'a kadar uzanan bölge. Esas soru şu: 'Halkın mücadelesini verenler nerede yaşayacaklar?' 'Bu bölgelerde nerede isterlerse orada yaşasınlar' İşte hesaplar bunun üzerinden kuruluyor" ifadelerine yer verdi.
 
Son Güncelleme: 03.03.2016 13:03
Yorumlar