banner464

Soba zehirlenmelerine dikkat

Karaman Belediyesi İtfaiye Müdürü İsa Kayhan, kış aylarının gelmesiyle birlikte ısınmak için kullanılan sobalardan sızan karbonmonoksit gazına karşı vatandaşların bir takım önlemler alması gerektiği belirtti. Vatandaşları bacalar ve soba boruları konusunda uyaran Kayhan, soba borularının ayda bir, bacaların da 2 ayda bir temizlenmesi gerektiğini söyledi.

Soba zehirlenmelerine dikkat

Karaman Belediyesi İtfaiye Müdürü İsa Kayhan, kış aylarının gelmesiyle birlikte ısınmak için kullanılan sobalardan sızan karbonmonoksit gazına karşı vatandaşların bir takım önlemler alması gerektiği belirtti. Vatandaşları bacalar ve soba boruları konusunda uyaran Kayhan, soba borularının ayda bir, bacaların da 2 ayda bir temizlenmesi gerektiğini söyledi.

06 Kasım 2014 Perşembe 09:15
550 Okunma
Soba zehirlenmelerine dikkat

Kış aylarının gelmesiyle birlikte ısınmak için katı kullanan vatandaşlar ısınmak için sobaları yakmaya başladı. Her yıl yaşanan ve ölümlere yol açan karbonmonoksit zehirlenmenin önüne geçmek için vatandaşların özellikle bacalarını temizlemeleri gerektiği belirtiliyor. Karaman Belediyesi İtfaiye Müdürü İsa Kayhan, vatandaşların kış öncesi sobalarını yakmadan önce bacalarını kontrol etmesi gerektiğini anlattı. Kış aylarında özellikle baca ve soba yangınlarının yaşandığını belirten Kayhan, “İlk etapta sobalarımız yakmadan önce sobaların mevcut olan fiziksel durumlarını gözden geçirmemiz lazım. Çekime ve yanmaya uygun mu? Bir defa soba bacalarının mevzuatlara uygun bir şekilde bakımı ve temizlemesini yapmamız lazım. Bunu yapmadığımız taktirde sobalarımızı yakmamalıyız. Bilindiği üzere soba çekmediği taktirde sobadan çıkan karbonmonoksit gazı odanın içine yayılacaktır. Karbonmonoksit gazı zehirli bir gazdır. Kişilerin uyuyup ölmesine neden olacaktır” diye konuştu.

“GECE UYUMADAN ÖNCE SOBAYA KÖMÜR ATILMAMASI LAZIM”

Vatandaşların uyumadan önce sobalarını kontrol etmesi gerektiğine vurgu yapan Karaman Belediyesi İtfaiye Müdürü İsa Kayhan, sözlerine şöyle devam etti: “Başka önemli bir husus ise, yakılacak olan yakıttır. Karbonmonoksit gazını ağırlık olarak çıkaracak yakıtlardan uzak durmak gerekir. Sobalar üstten yakılması gerekiyor. Kesinlikle gece yatarken sobalara kömür atarak bırakılması kesinlikle yanlıştır. Yatarken, bütün emniyet tedbirleri alacağız. Aksi takdirde sıkıntılı durumlarda kalabiliriz. Sobaların yandığına emin olmamız lazım. Çünkü yanmayan bir soba karbonmonoksit çıkarma durumu söz konusudur. Sobanın çekmesine dikkat etmeliyiz.”

Soba boruları ve bacaların temizlenmesinden doğalgaz kullanan kombileri ve şofbenlerin bacalarının yıllık bakımından çıkan yangını söndürmeye kadar bir çok konuda bilgi veren Karaman Belediyesi İtfaiye Müdürü İsa Kayhan; "Yangınlarda ilk yapacağınız iş 110'u aramak olmalı" dedi.

Temizlenmeyen bacaların karbonmonoksit zehirlenmelerine yol açabileceğini ifade eden Kayhan, " Bacaların iyi çekmemesi durumda rüzgarında etkisiyle karbonmonoksit gazı odaya yayılır ve zehirlenmelere neden olur. Ayrıca bacalarda biriken kurumlar baca ve çatı yangınlarına neden olur. Böyle durumlarda vatandaşlar hiç beklemeden 110'u arasınlar. Soba kullanım sırasında soba kapakları açık bırakılmamalıdır. Altında ve yanında odun, çıra, kömür, kibrit, benzin, gaz ve benzeri yanıcı patlayıcı maddeler bulundurulmamalıdır. Soba boruları birleştiği yerden çemberle kapatılıp duvara veya tavana tel ile bağlanarak devrilmesi önlenebilir. Doğalgaz kullanan kombi ve şofbenlerin bacalarının yıllık bakımı ve temizliği uzman ve eğitimli kişiler tarafından yaptırılmalıdır. Bacalar ve temiz hava girişleri kontrol edilmelidir. Sıvı yakıtlı kazan dairesinde en az 1 adet 6 kilogramlık çok maksatlı kuru kimyevi tozlu yangın söndürme cihazı ve büyük kazan dairelerinde en az 1 adet yangın dolabı bulundurulmalıdır" dedi.

"EN ETKİLİSİ GAZI KAYNAĞINDAN KESMEK"

Doğalgaz yangınlarında en etkili yöntemin zaman kaybetmeden gazın kaynağından kesilmesi olacağına değinen İsa Kayhan "Doğalgaz ve LPG tesisatlı kazan dairelerinde LPG kullanan ısı merkezinde, gaz algılayıcının ortamdaki gaz kaçağını algılayıp uyarması ile devreye giren ve bina girişinde otomatik emniyet vanası ve ani kapama vanası gibi gaz akışını kesen emniyet vanası bulunması gerekir. Doğal gaz yangınında en etkili söndürücü gaz kaynağından kesmektir" şeklinde konuştu.

Son Güncelleme: 06.11.2014 17:13
Yorumlar