banner464

Vali Koca Teşekkür Etti

Ermenek Maden Faciasının yaşandığı günden işçilerin toprağa verildiği güne kadar yapılan çalışmaları yakından takip eden Vali Koca, çalışmalara katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

Vali Koca Teşekkür Etti

Ermenek Maden Faciasının yaşandığı günden işçilerin toprağa verildiği güne kadar yapılan çalışmaları yakından takip eden Vali Koca, çalışmalara katkı sağlayan herkese teşekkür etti.

09 Aralık 2014 Salı 13:06
369 Okunma
Vali Koca Teşekkür Etti
Vali Murat Koca Ermenek’te meydana gelen maden faciasında hayatını kaybeden 18 işçinin arama kurtarma çalışmalarına katkı sağlayan yardım eden kurum kuruluş ve şahıslara teşekkür mesajı yayınladı. Vali Koca, “28 Ekim 2014 tarihinde ilimize bağlı Ermenek İlçesi Güneyyurt Beldesi Pamuklu Köyü yakınlarında bulunan Hasşekerler Maden Şirketine ait maden ocağında su baskını nedeni ile göçük meydana gelmiş ve madende çalışan 35 işçiden 18’i madende mahsur kalmıştır. Uzun ve yorucu bir mücadele neticesinde mahsur kalan 18 işçinin tamamının cenazeleri 04.12.2014 tarihinde çıkarılmıştır. Hakkın rahmetine kavuşan vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, kederli ailelerine başsağlığı diliyorum. Allah böyle bir acıyı ne Karaman’a ne de ülkemizin başka bir yerinde bir daha yaşatmasın” dedi.

38 GÜN BOYUNCA ÇALIŞMALARI YAKINDAN TAKİP ETTİ

Vali Koca, arama ve kurtarma ekipleri tarafından kazanın yaşandığı ilk günden itibaren maden ocağında mahsur kalan işçilerin kurtarılmasına yönelik çalışmalar, koordineli olarak son derece başarılı bir şekilde yürütüldüğünü belirtti. Vali Koca, “Olayın meydana geldiği andan itibaren, olayın yaşandığı maden ocağına intikal ederek, 38 gün boyunca kazanın yaşandığı bölgede arama kurtarma ekiplerinin ve diğer yardım kuruluşlarının çalışmalarını yakından takip ettim.

Olayın meydana geldiği günden bu yana özverili ve gayretli çalışmalarıyla arama kurtarma çalışmalarına tüm ekip ve ekipmanlarıyla destek veren tüm kamu kurum, kuruluşları ile yardım kuruluşları bu sürecin içinde bulunarak destek ve katkı sağlamışlardır. Yoğun bir çalışmayla bütün kamu kurum ve kuruluşlarımız, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Sayın Lütfi Elvan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sayın Taner Yıldız, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Faruk Çelik,  10 gün süreyle gece gündüz 24 saat buradaydı. Daha öncesi süreçte görevim dolayısıyla iki gün hariç 38 gün sürenin tamamında bulunarak onlarla beraber oldum” ifadelerini kulandı.

ÇALIŞMALARA KATKI SAĞLAYANLARIN İSİMLERİNİ AÇIKLADI

Vali Koca, “Kurtarma çalışmalarında; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Türkiye Taş Kömürü Kurumu Genel Müdürlüğü merkez ve taşra ekibi, Türkiye Kömür İşletmeleri, AFAD Koordinasyon Merkezi ve taşra birimleri, Kızılay, Karaman Valiliği, Ermenek Kaymakamlığı, Başyayla Kaymakamlığı, Sarıveliler Kaymakamlığı, Konya Jandarma Bölge Komutanlığı, Karaman İl Jandarma Komutanlığı, Akseki Jandarma Komando Taburu, Karaman İl Emniyet Müdürlüğü, Karaman Belediye Başkanlığı, Karaman İl Özel İdaresi, Ermenek Belediye Başkanlığı, Başyayla Belediye Başkanlığı, Sarıveliler Belediye Başkanlığı, Güneyyurt Belediye Başkanlığı, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlığı, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Karayolları Konya 3. Bölge Müdürlüğü, DSİ Konya 4. Bölge Müdürlüğü, Medaş Genel Müdürlüğü, İHH, Hayrat Vakfı, Beşir Derneği, Konya Torku, Yöre Maden İşletmeleri (Birsa, Fetif, Has Şekerler, İmbat, Özakpınar, Özkar, Özmerkez, Seba, Tarkom, Turab) Ermenek Taşeli Yurdu, Fatih Öğrenci Yurdu, Güneyyurt Erkek ve Kız Öğrenci Yurdu, Hasan Kalan Yatılı Bölge Okulu, Akmanlar Petrol bu sürecin içinde bulunmuşlardır.

Bu süreçte bizleri yalnız bırakmayan Sayın Bakanlarımıza, arama ve kurtarma faaliyetlerine bizzat katılan, lojistik destek sağlayan kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşlarının her kademesindeki çalışanlarına, bütün mesai arkadaşlarıma, yakınlarını kurtarmak için ocakta çalışan Ermenekli madenci kardeşlerime,  maden sahası içerisinde 38 gün boyunca buradaki gelişmeleri kamuoyuyla paylaşan yerel ve ulusal basın mensubu arkadaşlarımıza ayrı ayrı teşekkür ediyorum” açıklamasında bulundu.

Son Güncelleme: 09.12.2014 13:07
Yorumlar