banner464

Anarşistlik, Akademik Özgürlük Değildir

ODTÜ olaylarına bir tepki de KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karataş'tan geldi

Anarşistlik, Akademik Özgürlük Değildir

ODTÜ olaylarına bir tepki de KMÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Karataş'tan geldi

27 Aralık 2012 Perşembe 20:52
978 Okunma
Anarşistlik, Akademik Özgürlük Değildir
Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Biyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Mehmet Karataş, ODTÜ’de meydana gelen olaylara ilişkin bir açıklama yaptı.

Karataş, öğrencilerin taş, sopa ve molotof gazı tarzı şiddet barındıran davranışlarını olumlu görmediğini ifade ederek, ODTÜ gibi Türkiye’nin öncü üniversitelerinden birinin adının bu tür nahoş olaylarla anılmasından dolayı üzüldüğünü söyledi.

Prof. Dr. Mehmet Karataş açıklamasını şöyle sürdürdü: “Başbakanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın katılımlarıyla gerçekleştirilen Göktürk-2 Uydusu’nu uzaya gönderme töreni sırasında, ODTÜ yerleşkesinde meydana gelen ve ekranlarda görünen olaylar beni de derinden üzdü. Değişimin ve gelişmenin öncüsü durumunda olan üniversitelerin öğrenci kimliği ve kişiliği taşımayan küçük bir azınlık tarafından isimlerinin kirletilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Bu küçük azınlık tarafından gerçekleştirilen olaylar akademik özgürlüklerin yaşanış biçimi değil, sadece şiddet hareketleridir. Ülkemizin en nadide üniversitelerinden biri olan ODTÜ’nün de kötü niyetli bir grup öğrencinin yaptıklarından dolayı imajının zedelenmemesi kanaatindeyim.” 

Prof. Dr. Mehmet Karataş; son yıllarda her ilde en az bir üniversitenin kurulduğunu, üniversitelerdeki istihdam oranının arttığını ve yükseköğretimin hızlı bir gelişim içine girdiğini belirtti. “Üniversitelerin bilimsel başarılarıyla gündeme gelmesi gerekirken demokrasi kisvesi altında bu tarz şiddet hareketlerinin yaşanmasını doğru bulmuyorum“ diye konuştu. 

KMÜ Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Karataş üniversitelerdeki özgürlük konusuna da değinerek ”Öğrencilerimizin başkalarının eğitim hakkını engellemeden, üniversitelerimizdeki huzur ortamını bozmadan fikirlerini beyan etmeleri esastır. Bunun dışındaki eylemler, başkalarının özgürlüğüne ve haklarına müdahale anlamına gelir ki bu da anarşizmi doğurur. Başka bir deyişle anarşistlik, akademik özgürlük değildir. Bir bilim insanı olarak yaşanan bu tatsız olaylardan ülke olarak ders çıkarıp tek vücut olarak birlik ve beraberliğimizi sürdürmemiz gerektiğini düşünüyorum” dedi.

Son Güncelleme: 28.12.2012 14:28
Yorumlar