banner464

Ayrancı Hıdırellez Şenlikleri Büyük Coşkuyla Gerçekleşti

Bu sene 17.’si düzenlenen Geleneksel Ayrancı Hıdırellez Şenliğine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Ayrancı Hıdırellez Şenlikleri Büyük Coşkuyla Gerçekleşti

Bu sene 17.’si düzenlenen Geleneksel Ayrancı Hıdırellez Şenliğine vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

08 Mayıs 2016 Pazar 14:31
1046 Okunma
Ayrancı Hıdırellez Şenlikleri Büyük Coşkuyla Gerçekleşti

Karaman'ın Ayrancı ilçesinde baharın müjdecisi Hıdırellez, Ayrancı kaymakamlığı ve Ayrancı Belediyes tarafından organize edilen program coşkuyla kutlandı.
Baraj Şenlik Alanı'nda düzenlenen kutlamalara vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi. Kurulan çadırlarda vatandaşlara ikramlarda bulunulurken, el sanatları eserlerde sergilendi. Şenlik Halk oyunları gösterisiyle başladı.
Şenliklere, Karaman Valisi Murat Koca, AK Parti Karaman Milletvekilleri Recep Konuk ve Recep Şeker, Garnizon Komutanı Jandarma Kıdemli Albay Mustafa Akış, Karaman Belediye Başkanı Ertuğrul Çalışkan, Ayrancı Kayamakamı Fatih Kaşıkçı daire müdürleri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Öğrenciler Vali Murat Koca’ya, başak demeti hediye etti. Geleneksel Hıdırellez ateşi protokol üyeleri tarafından yakıldı.
Belediye Başkanı Büyükkarcı, yaptığı konuşmada Hıdırellezin sadece Ayrancı'nın geleceği değil, Türk yurdunun asırlardır kutladığı bir değerdir olduğunu belirterek, " Hızır ile İlyas Paygamberlerin yeryüzünde buluştuğu doğanın canlanışı, baharın gelişi olarak algıladığımız Hıdırellez, insan ve doğa arasında ki iletişimi baharı ve umudu simgeleyen bir kültürel gelenektir. Milletlerin oluşmasında kültürlerin yeri ve önemi büyüktür. Kültürleri oluşturan en önemli unsurun başında ise gelenek ve görenekler gelmektedir. Hıdırellez sadece Ayrancı’nın geleceği değil, Türk yurdunun asırlardır kutladığı bir değerdir. Bu kutlamalarda yüzyıllardır sürdüre gelen, bu geleneğin canlandırılması, birbirinden kopan yöre halkının hıdırellez geleneği ile bir araya getirilmesi, bu kültürümüzün gelecek kuşaklara aktarılması amaçlanmaktadır. Aynı zamanda bu gelenek sayesinde hemşerilerimizin sılairahim yapmalarına da fırsat oluşturulmuştur" dedi.
Etkinliklerde yağlı güreş gösterisi beğeni topladı. Etkinlikler Türk Halk Müziği Konseri ile devam etti.

Son Güncelleme: 09.05.2016 11:04
Yorumlar