banner464

Engellilik Toplumu Yakından İlgilendiren Bir Konudur

Vali Murat Koca 10 - 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta olan Engelliler Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

Engellilik Toplumu Yakından İlgilendiren Bir Konudur

Vali Murat Koca 10 - 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta olan Engelliler Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

15 Mayıs 2013 Çarşamba 23:18
624 Okunma
Engellilik Toplumu Yakından İlgilendiren Bir Konudur
 Vali Murat Koca 10   - 16 Mayıs tarihleri arasında kutlanmakta olan Engelliler Haftası nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.
Vali Koca yayınladığı kutlama mesajında; “İnsanların engelli olmaları çeşitli faktörlere bağlı olarak ortaya çıkan bir sonuç olmakla birlikte, engellilerin normal bir hayat sürmelerinin ancak toplumsal duyarlılığın oluşturulmasıyla mümkün olabileceğini unutmamalıyız. Onların yaşamdan zevk almaları, geleceğe güvenle bakabilmeleri ve üreten bireyler olarak kendi kendilerine yeter duruma gelmeleri için kamu kurumları, yerel yönetimler, sivil toplum kuruluşları ve tüm vatandaşlarımız işbirliği içinde olmalıdır.

Çeşitli engellerine rağmen, hayat mücadelesi veren ve hayatlarını onurlu bir şekilde geçirmek adına ekonomik ve sosyal hayatın içerisinde olan engelli vatandaşlarımız bizim için, birer güç kaynağıdır. Kendi kültürel ve değer yargılarımızın tavsiye ettiği kardeşlik, dayanışma değerleri de bunu öngörmektedir. Engellilerimizin, yaşam becerilerini geliştirerek, kendi kendilerine yetebilmeleri, yetenekleri ve yeterlilikleri doğrultusunda eğitim imkânlarından yararlanabilmeleri, kendilerine uygun işlerde istihdam edilebilmeleri, dışlanmadan diğer bireylerle iyi ilişkiler içinde olabilmeleri çok önemlidir.  Bu nedenle engelli vatandaşlarımızın yaşama sevincini yitirmeden mutlu bir yaşam sürmeleri için, temel ihtiyaçları giderilmeli, toplumla bütünleşebilmeleri sağlanmalıdır.

Engellilik, yalnızca engellilerin ya da ailelerinin karşı karşıya bulunduğu bir sağlık sorunu değil, sosyal ve toplumsal boyutlarıyla toplumu yakından ilgilendiren ve tüm bireylerin ortak çabasını gerektiren bir konudur.

Bu duygu ve düşüncelerle bu konuda tüm vatandaşlarımızı duyarlı olmaya çağırırken bizlerinde birer engelli adayı olduğumuzu unutmadan bu duygular içerisinde tüm engelli vatandaşlarımızın engelliler haftasını kutluyorum.” dedi.
Son Güncelleme: 16.05.2013 23:04
Yorumlar