banner464

Hızlı Tren Müjdesi Hüsrana Uğrattı

Yapımı yaklaşık 4 yıla yaklaşan Konya-Karaman YHT projesi bir türlü bitirilemezken, beklentiler de artık yerini hüsrana bırakmaya devam ediyor. Diğer yandan ise 3 yıl aradan sonra Raybüsler tekrardan hizmete giriyor.

Hızlı Tren Müjdesi Hüsrana Uğrattı

Yapımı yaklaşık 4 yıla yaklaşan Konya-Karaman YHT projesi bir türlü bitirilemezken, beklentiler de artık yerini hüsrana bırakmaya devam ediyor. Diğer yandan ise 3 yıl aradan sonra Raybüsler tekrardan hizmete giriyor.

01 Eylül 2016 Perşembe 18:27
9766 Okunma
Hızlı Tren Müjdesi Hüsrana Uğrattı

Ankara Karamanlılar Derneği Başkanı Veli Bozkır, sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı duyuruda Karaman-Konya arası hızlı tren hattının 2018 yılı sonuna kaldığını belirtti.
 
Diğer yandan 3 yıl önce seferden çekilen Raybüs’lerin muhtemel Kasım ayı sonunda tekrar seferlere başlayacağı müjdesini verdi.
 
Bozkır’ın son durum ile ilgili TCDD Genel Müdürü ile yaptığı görüşme sonrası sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklama ise şöyle;
 
“Yaklaşık 4 yıl önce yapımına başlanan ve 3 yıl içerisinde hizmete sunulması beklenen Karaman-Konya arası hızlı tren hattı bir türlü hizmete sokulamadı. Eski Ulaştırma Bakanı hâlihazır Kalkınma Bakanı hemşehrimiz Lütfi Elvan ile görüşmelerimizde konu hakkında bilgi alıp hattın açılacağı günü Karamanlılar olarak sabırla bekledik durduk. Hattın açılacağı zamanla ilgili bir belirsizliğin ortaya çıkması ve konunun kurumlar arasında paslaşılarak ortada kaldığı kanısına vardığımızda 18 Ağustos tarihinde konuyu kamuoyunun gündemine taşınmasının uygun olacağı düşüncesiyle kişisel facebook sayfamda paylaşımda bulunulmuştur.

Tüm şehrin mağduriyeti söz konusu olduğundan konu yoğun bir şekilde karşılık bularak tartışmaya açıldı. Kalkınma Bakanı Sayın Lütfi Elvan’ın talimatıyla TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ın bir heyetle mahallinde araştırma tapmak, konunun muhataplarıyla yüz yüze görüşmek için Konya ve Karamanda bir dizi görüşmeler yaptığını biliyoruz.

31 Ağustos 2016 Çarşamba günü Dernek Yönetimi olarak son çalışmalar hakkında bilgi almak ve ilgilerinden dolayı teşekkür etmek amacıyla TCDD Genel Müdürü İsa Apaydın’ı makamında ziyaret ettik.

Konunun epey karmaşık durumda olduğunu üzülerek dinledik. Proje aşamasında Konya Büyükşehir Belediye Başkanı’nın ileride ihtiyaç olur diyerek yaklaşık ona yakın fazladan köprü yapılması talebi ve kendilerinin yol bağlantılarını yapacaklarını söylemesiyle gereğinden fazla körünün yapılmış olduğu, Konya Büyükşehir Belediyesince yol bağlantılarının yapılmadığı, sinyalizasyon ve elektrik sistemlerinin ihale sonrası inşası aşamasında diğer firmalarca mahkemeye verilmesi sonucu idare mahkeme kararıyla çalışmaların durduğu, Karaman’ında ilgisizliği eklenince sürecin kilitlendiğini Karaman Konya arası Hızlı Treni’n 2018 yılı sonlarında ancak hizmete verilebileceğini üzülerek öğrendik.

Biraz daha geriye gidecek olursak Karaman Konya arası karayolunun yapımında da birçok sorun yaşadık yanlış hatırlamıyorsam karayolu üç kez ihale edildi ve ihaleyi alan firma işi bırakıp kaçması sonucu bölge insanı olarak bizlerin konforlu bir şekilde seyahat etme hakkımız gasp edildi ve uzunca bir süre mucur üzerinde seyahat etmek durumunda bırakıldık.

Bir başka sorun ise Karaman şehri girişine yapılan köprülü kavşak, kesinlikle öncelikli ihtiyaç değil iken şehrimizin prestiji artsın mantığıyla büyük rakamlara ihale edilip hizmete sokulan kavşak, kazaların birbiri ardına olması ve ölümlü kaza olması sonucu yeniden trafik lambaları konup trafiğe açılarak, tabiri caiz ise bir enkaz olarak şehrimize armağan edilmiş bulunmaktadır.

Bu ve buna benzer sorunlar çokça mevcuttur. Gurbette olan ancak yüreği Karaman’da atan bizler gelişmeleri üzülerek takip etmekteyiz.

Ordu-Giresun havalimanı bilindiği üzere Avrupa ve Türkiye de bir ilk deniz doldurularak inşa edilmiş ve yaklaşık 3,5 yılda tamamlanmıştır. Köprüler, kara, deniz ve havalimanlarını başarıyla ve kısa sürede inşa edebilen bir ülke konumunda iken iş Karaman’a gelince neden aynı başarıyı gösteremiyoruz.

Sorun ne ise bir an önce teşhis edilmeli ve hızla iyileşme sürecine girilerek İlimizin refahının artırılmasına yönelin eksikliklerimiz giderilmelidir.

Bu hastalığın yaratıcıları olarak ilacının da kendimizde olduğunu düşünüyorum.

Ankara’da nüfusu yüz binleri aşan illerin temsil edildiği sivil toplum kuruluşları arasından yaklaşık 8.000 kişilik hemşehri nüfusuyla sivrilerek maddi, manevi, güçlü yönetim kadrosu ve vizyon olarak çok iyi durumda olan derneğimiz Karamanla ilgili konulara duyarlılık göstererek kamuoyuna paylaşımlarda bulunacaktır.

Yaklaşık 3 yıl önce seferden çekilen Raybüs’lerin muhtemel Kasım ayı sonunda tekrar seferlere başlayacağı bilgisini aldık.

Karamanımıza hayırlı olsun.

Selam ve saygılarımla.”

Yorumlar