banner464

Karaman'da 3 Bin Öğrenci YGS Sınavına Girdi

Üniversiteye girişte birinci aşama olan YGS sınav sonuçları 25 Mart'ta açıklanacak. YGS Soruları ve Cevap Anahtarı ÖSYM AİS Sisteminde Olacak...

Karaman'da 3 Bin Öğrenci YGS Sınavına Girdi

Üniversiteye girişte birinci aşama olan YGS sınav sonuçları 25 Mart'ta açıklanacak. YGS Soruları ve Cevap Anahtarı ÖSYM AİS Sisteminde Olacak...

14 Mart 2016 Pazartesi 12:52
523 Okunma
Karaman'da 3 Bin Öğrenci YGS Sınavına Girdi

YGS, Türkiye genelinde ve KKTC'nin başkenti Lefkoşa'da 173 il/ilçe sınav merkezinde, 7 bin 300 binada ve 117 bin salonda, 303 bin sınav görevlisi ile gerçekleştirildi. Sınava, Türkiye genelinde yaklaşık 2 milyon 178 bin 563 aday, Karaman’da ise yaklaşık 3 bin 500 aday başvurdu.
Karaman’da 3 bin 500 üniversite adayının katıldığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için öğrenciler içeride ter dökerken, aileleri de dışarıda Kur’an okuyup dua etti. Üniversiteye giriş sınavının birinci aşaması olan YGS'ye geç kalmamak için saatler öncesinden sınav merkezlerine gelen adaylar, üzerleri aranarak içeri alındı. 160 dakika sürecek olan sınav için içeride ter döken adaylara, aileleri dışarıda Kur’an okuyup dualar ederek destek verdi.

160 SORU İÇİN 160 DAKİKA
Tek oturumda yapılan sınav, saat 10.00'da başladı ve adaylara 160 soru için 160 dakika süre verildi.

SINAVA GİRİŞTE SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ 
Adaylar, kimlik ve güvenlik kontrolleri ile salona giriş işlemlerinin zamanında yapılabilmesi için sınava girecekleri binanın kapısında saat 09.00'da hazır bulundu. Adaylar, sınav salonuna 2016-YGS Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı veya pasaportları kontrol edilerek alındı ve sıra numaralarının bulunduğu yerlere oturdu.

Sınav binalarında hiçbir eşya emanete alınmadı. Adayların sınavda kullanacakları kalem, silgi, kalemtıraş ile şeker ve peçete, ÖSYM tarafından verildi. Adaylar sınava şeffaf pet şişe içinde su getirebildi.

SORU DAĞILIMI
Türkçe, sosyal bilimler, temel matematik ve fen bilimleri testlerinin yer alacağı sınavda öğrencilere, Türkçe'den 40, tarihten 15, coğrafyadan 12, felsefeden 8, din kültürü ve ahlak bilgisi veya ilave felsefe sorularından 5, temel matematikten 40, fizikten 14, kimyadan 13 ve biyolojiden ise 13 soru soruldu.

SONUÇLAR 25 MART'TA AÇIKLANACAK
YGS’de ortak müfredata dayalı Türkçe, Sosyal Bilimler, Temel Matematik Ve Fen Bilimleri testleri yer aldı. Adaylar, güncel öğretim programlarından da sorumlu tutuldu. Bu yıl YGS’de adaylara geçen yıl olduğu gibi, 40 Türkçe, 15 Tarih, 12 Coğrafya, 8 Felsefe, 5 Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi veya ilave Felsefe sorularından, 40 temel Matematik, 14 Fizik, 13 Kimya ve 13 Biyoloji sorusu yöneltildi. İki aşamalı ve altı farklı oturumdan oluşan üniversite giriş sisteminin birinci aşaması olan YGS, adayların temel becerilerini, yorumlama gücünü sorgulayan sınav özelliğini taşıyor. YGS’ye giren adayların LYS’ye başvuruda bulunabilmeleri için taban baraj puanı ise 180. YGS puan türlerindeki puanlardan en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar isterlerse LYS'lere başvurabilecek. LYS'lere başvurular, 1-14 Nisan 2016 tarihleri arasında yapılacak. Adaylar YGS’ de 150 baraj puanını geçtiklerinde ise iki yıllık ön lisans ve açık öğretim fakültelerini tercih edebilecekler. YGS sonuçları ÖSYM tarafından 25 Mart’ta açıklanacak. ÖSYM, sınav sonuçlarını 25 Mart'ta açıklayacak. Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecek. Adaylar YGS sonuçlarını, T.C. kimlik numaraları ve şifreleri ile ÖSYM'nin "https: //sonuc.osym.gov.tr" internet adresinden, SMS ve mobil uygulamalarından öğrenebilecek. YGS'de en az bir puan türünde 150 ve üzeri puan alamayan adayların, sınavsız geçiş hakkı olanlar hariç, YGS puanları ile bir yükseköğretim programını tercih etme ve LYS'lere girme hakları bulunmayacak. YGS puanı 150'nin altında olan adaylar için ilgili yerleştirme puanı (Y-YGS) hesaplanmayacak.

YGS SORULARI VE CEVAP ANAHTARI ÖSYM AİS SİSTEMİNDE OLACAK
Üniversiteye girişin ilk aşaması olan Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS)'na giren adaylar 2016 YGS soruları ve cevap anahtarına ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi sayfası ais.osym.gov.tr adresinden erişebilecekler.

ÖSYM ADAY İŞLEMLERİ SİSTEMİNE GİRİŞ İÇİN TIKLAYIN

Adaylar sisteme giriş yapmak için TC Kimlik No ve ÖSYM Aday Şifreleri'ni kullanmaları gerekiyor. Giriş yapılan sayfadan YGS 2016 Soru kitapçıklarına yani bildirilen adı ile 'Temel Soru Kitapçığı' na ulaşabilecekler.

180 VE ÜZERİ PUAN ALANLAR LYS'YE GİRMEYE HAK KAZANACAK
YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, Lisans Yerleştirme Sınavlarına (LYS) girme hakkı elde edecek. YGS puanlarından en az biri 180 ve daha fazla olan adaylar, isterlerse LYS'ye başvurabilecek. LYS'ye başvurular, 1-14 Nisan'da alınacak.
 

Son Güncelleme: 14.03.2016 13:02
Yorumlar