banner464

Karaman'da ByLock'tan görüşmek için Kakao ile mesaj bırakmışlar

Karaman'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ifadesine başvurulan H.Y;...

Karaman'da ByLock'tan görüşmek için Kakao ile mesaj bırakmışlar

Karaman'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ifadesine başvurulan H.Y;...

16 Ekim 2016 Pazar 13:19
6430 Okunma
Karaman'da ByLock'tan görüşmek için Kakao ile mesaj bırakmışlar
Karaman'da yürütülen FETÖ/PDY soruşturması kapsamında ifadesine başvurulan H.Y  "ByLock açık değilken gelen mesaj gözükmüyordu. Bu yüzden ByLock ile  görüşeceğimiz kişiye önceden Kakao ile mesaj bırakıyor, sonra ByLock ile  görüşüyorduk" dedi.  H.Y. ifadesinin devamında bir önemli itirafta daha bulunarak "Bir süre sonra ev ağabeyi bizden Eagle isimli programı  yüklememizi istedi. Bir süre kullandık ancak eve gelen üst düzey sorumlu, bizim  gibi alt düzeydekilerin bu programı kullanamayacağını söyleyerek ev ağabeyine  kızdı. Bu kişi daha sonra telefonlarımızdaki Eagle programını sildirdi" ifadelerini kullandı.

Karaman'da yürütülen Fetullahçı Terör  Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması (FETÖ/PDY) soruşturması kapsamında ifadesine  başvurulan H.Y, örgüt içinde ByLock ve Kakao adlı programların nasıl  kullanıldığını anlattı.

İl Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube  Müdürlüğünde ifadesine başvurulan üniversite öğrencisi şüpheli H.Y, karamanoğlu  Mehmetbey Üniversitesini kazandıktan sonra daha düşük maliyetli olduğu  gerekçesiyle örgütün öğrenci evlerine girdiğini söyledi.

Örgütün evlerinde 4 yıl kaldığını ifade eden H.Y, bu süre içinde Kredi  Yurtlar Kurumundan (KYK) aldığı bursların tamamını ev sorumlusuna verdiğini  aktardı.

H.Y, ev sorumlusunun paraların bir kısmı ile masrafları karşıladığını  ancak geri kalanını ne yaptığını bilmediğini vurgulayarak, "Artan paraların ne  yapıldığını sorduğumda, evin yazın kirasının verildiğini, geziler yapılacağını  söylüyordu. 4 sene boyunca 1 defa geziye katıldım." dedi.

17-25 Aralık sürecinden sonra yapı içerisinde haberleşme alanında bir  dizi tedbirler alındığını dile getiren H.Y, örgüt üyelerine telefonla fazla  konuşmamaları yönünde telkinlerde bulunulduğunu bildirdi.

O süreçte kendilerinden sorumlu olan kişinin telefonuna bluetooth ile  ByLock programını gönderdiğini ve bu programı telefonuna kurduğunu anlatan H.Y,  şunları kaydetti:

"Daha sonra arkadaşlarımın rumuzlarını ekleyerek kullanmaya başladım.  Bir süre sonra talimat üzerine Kakao isimli programı yükledim. ByLock açık  değilken gelen mesaj gözükmüyordu. Bu yüzden ByLock ile görüşeceğimiz kişiye  önceden kakao ile mesaj bırakıyor, sonra ByLock ile görüşüyorduk. Bir süre sonra  ev ağabeyi bizden Eagle isimli programı yüklememizi istedi. Bir süre kullandık  ancak eve gelen üst düzey sorumlu, bizim gibi alt düzeydekilerin bu programı  kullanamayacağını söyleyerek ev ağabeyine kızdı. Bu kişi daha sonra  telefonlarımızdaki Eagle programını sildirdi."

"SOHBETLERE KATILIM ZORUNLUYDU"

Kaldığı evlerde, ev sorumlusu tarafından haftada bir sohbet  yapıldığına dikkati çeken H.Y, ayda bir kez de dışarıdan gelen örgüt üyelerinin  sohbet yaptığını belirtti.

Sohbetlerde Kuran-ı Kerim'in az okunduğuna dikkati çeken H.Y,  "Sohbetlere katılım zorunluydu. Fetullah Gülen anlatılıyordu, vaazlar izliyorduk.  Gülen'in kitaplarının okunması zorunluydu. Ev ağabeyleri tarafından kitapların  okunmasına yönelik hedefler konuyordu. Hedefler tutturulmadığı zaman  uyarılıyorduk." ifadelerini kullandı.

H.Y, 17-25 Aralık sonrası yapılan toplantılarda, Cumhurbaşkanı Recep  Tayyip Erdoğan ve hükümet aleyhine konuşmalar yapıldığını, beddualar edildiğini  bildirdi.
Yorumlar