banner464

Karaman'da Gaziler Günü Kutlandı

Karaman'da 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

Karaman'da Gaziler Günü Kutlandı

Karaman'da 19 Eylül Gaziler Günü düzenlenen törenle kutlandı.

19 Eylül 2016 Pazartesi 13:54
859 Okunma
Karaman'da Gaziler Günü Kutlandı

Cumhuriyet Parkı'nda gerçekleştirilen törene Karaman Valisi Süleyman Tapsız, Garnizon Komutanı Jandarma Albay İlhan Şen, Belediye Başkan Yardımcısı Abdullah Bağırgan, Muharip Gaziler Derneği Karaman Şubesi Başkanı Behiç Baş, daire müdürleri gaziler ve şehit yakınları katıldı.

Program, Karaman protokolünce Cumhuriyet Parkındaki Atatürk Anıtına çelenkler konulması ile başladı. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından günün anlam ve önemini belirten konuşma yapıldı.

Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karaman Şube Başkanı Behiç Baş, yaptığı konuşmada, 19 Eylül Gaziler Günü'nün aziz vatanın varlığının bekası uğruna muharebe meydanında canlarını ortaya koyarak savaşan fedakar ve kahraman gazilerin şerefli günü olduğunu söyledi.

Gaziler Günü'nü kutlamanın gurur ve heyecanı içerisinde olduklarını dile getiren Baş, şunları kaydetti:

"Anadolu içerine ilerleyen Yunan ordusu 13 Eylül 1921'de Başkomutan Mustafa Kemal'in komutasındaki kahraman Türk ordusu tarafından Sakarya Meydan Muharebesi'nde hezimete uğratılmıştır. Çareyi savaş meydanlarından kaçmakta bulan Yunan ordusu bir sene sonra Dumlupınar'da tekrar aynı akıbete uğratılarak topraklarımızdan tamamen atılmıştır. Sakarya Meydan Muharebesi, Anadolu'da yaşanan ölüm kalım mücadelesi olmuştur."

Vali Tapsız ve il protokolü, daha sonra Türkiye Muharip Gaziler Derneği Karaman Şubesi ve Karaman Şehit Aileleri Derneğini ziyaret etti.

Son Güncelleme: 19.09.2016 14:01
Yorumlar