banner464

Şampiyonlar Hafızaları Zorladı

Türkiye'nin dahileri dünya ve olimpiyat hafıza şampiyonları dün ilimizde konferans verdi.

Şampiyonlar Hafızaları Zorladı

Türkiye'nin dahileri dünya ve olimpiyat hafıza şampiyonları dün ilimizde konferans verdi.

22 Mart 2012 Perşembe 09:55
3345 Okunma
Şampiyonlar Hafızaları Zorladı
Karaman'a davetli olarak gelen ünlü hafıza şampiyonu Melik Duyar ve arkdaşları Piri Reis Kültür Merkezinde Beyni Etkin Kullanma, Hızlı Öğrenme , Hafıza ve Zekâ Geliştirme Semineri verdi.
Dün 14.15 te başlayan seminere Karaman belediye Başkanı'nın eşi Ülkü Uğurlu, Ak Parti kadın Kolları Başkanı Emine Şimşek, öğrenciler ve vatandaşlar katıldı.MELİK DUYAR KİMDİR?
Çeşitli televizyon kanallarında yaptığı hafıza gösterileri ile tanınan ve Fotografik Hafıza Dünya Şampiyonlarından olan Melik Duyar aynı zamanda Türkiye Zihinsel Matematik, Hafıza Fotografik Hızlı Okuma Şampiyonalarının (Memoriad) da kurucusudur. Melik Duyar Türkiyeye Hafıza ve Beyin Eğitimi kavramını öğreten ve Türkiye’de bu konudaki eğitimleri başlatan kişi olarak tanınmaktadır. 

Orta Doğu Teknik Üniversitesi İnşaat Mühendisliği bölümünden 1980 yılında mezun olan Duyar, aynı konuda master çalışmasını tamamlamış, ayrıca özel öğrenci olarak Makina Mühendisliği fark derslerini de almıştır. 1986 yılında Malezya hükümetinden aldığı bursla Kuala Lumpur INTAN enstitüsünde Kamu Yönetimi konusunda çalışmıştır.1988-89 yıllarında A.B.D.den aldığı Humphrey bursu ile Minnesota Üniversitesinde Ekonomi konusunda lisans üstü eğitim görmüş ve ayrıca Liderlik Eğitimi almıştır. Bu yıllarda hafıza gücüyle ilgili bilimsel araştırmalara ilgi duyan Duyar, daha sonra 1994 yılında katıldığı, İngiltere Beyin Vakfı tarafından Londra’da düzenlenen Dünya Hafıza Şampiyonasında, Fotografik Hafıza dalında dünya şampiyonu olarak altın madalya almış ve dünyanın sayılı hafızaları arasına girmiştir. Bu şampiyonada ayrıca iskambil kartlarının takibi ve karışık bilgilerin takibi konusunda dünya üçüncüsü olarak iki tane bronz madalya kazanan Duyar, rakamların takibinde de dünya dördüncüsü olmuştur. 
Yazar, 1994-95 yıllarında Avrupa Topluluğu tarafından verilen Jean Monnet bursu ile İngiltere’de Exeter Üniversitesinde Avrupa Topluluğu Ekonomisi dalında bir başka master çalışmasını daha tamamlamıştır. 
İskenderun Demir ve Çelik fabrikalarında Eğitim Merkezi Yöneticiliği ve Dünya Bankasının çeşitli projelerinde eğitimci olarak görev almış olan Duyar, yaklaşık 1988 yılından beri tüm çalışmalarını hafıza, hızlı öğrenme, beyin eğitimi, zihinsel potansiyeli geliştirme ve yaratıcı düşünme teknikleri üzerine yoğunlaştırmış olup, bu konularda araştırmalar yapmakta, yeni eserler hazırlamakta ve çeşitli seminerler vermektedir. Melik şu anda Mega Hafızanın başkanıdır Melik Duyar, MİTde, Harp Akademilerinde ve Polis Akademisinde İsimler ve Yüzler Hafızası Beyni Etkin Kullanma ve Yaratıcı Düşünme Teknikleri dersleri de vermektedir.

Son Güncelleme: 23.03.2012 08:42
Yorumlar