banner464

Tedavi İçin Geldi, Yürümeyi Öğrenmekle Kalmadı 4 Kez de Türkiye Şampiyonu Oldu

Karaman’da doğuştan bedensel engelli olan 11 yaşındaki Neslihan Kılıçoğlu, fizik tedavisi için başladığı yüzmede hem dört kes Türkiye Şampiyonu oldu, hem de yürümeye başladı.

Tedavi İçin Geldi, Yürümeyi Öğrenmekle Kalmadı 4 Kez de Türkiye Şampiyonu Oldu

Karaman’da doğuştan bedensel engelli olan 11 yaşındaki Neslihan Kılıçoğlu, fizik tedavisi için başladığı yüzmede hem dört kes Türkiye Şampiyonu oldu, hem de yürümeye başladı.

18 Kasım 2015 Çarşamba 09:28
1014 Okunma
Tedavi İçin Geldi, Yürümeyi Öğrenmekle Kalmadı 4 Kez de Türkiye Şampiyonu Oldu
Dilek ve Üzeyir Kılıçoğlu’nun üç çocuğundan en küçüğü olan Neslihan Kılıçoğlu, ailesi tarafından 1.5 yaşındayken bedensel engelli olduğu öğrenildi. Doktorunun tavsiyesi ve kendi isteği üzerine 3 yıl önce yüzme sporuna başlayan Neslihan, başarıdan başarıya koşmaya başladı. Neslihan, mersin ve İstanbul’da yapılan Türkiye Bedensel Engelliler Yüzme Şampiyonasında 100 metre sırt üstü ve 100 metre kurbağalama stilinde dört kes Türkiye şampiyonu oldu. Neslihan bu derecelerine iki Türkiye ikinciliği ve birde üçüncülüğü ekledi. Özel bir kolejde 5’nci sınıf öğrencisi olan Neslihan, haftanın 7 günü havuza gelerek yüzme ve yürüyüş antrenmanı yapıyor. 
EN BÜYÜK HAYALİM İSTANBUL BOĞAZINI YÜZEREK GEÇMEK
En büyük hayallerinden birinin İstanbul boğazını yüzerek geçmek olduğunu belirten Neslihan Kılıçoğlu, “Engelli olduğum için yüzmenin kaslarıma iyi geleceğine doktorum ve ailem karar verdi. Bende yüzmeyi sevdiğim için o yüzden başladım. Birinci hayalim İstanbul boğazını yüzerek geçmek, ikincisi ise olimpiyat şampiyonu olmaktır. Çalışmalarımız çok yoğun geçiyor. Yüzmeyi çok severek yapıyorum dedi. 
FİZİK TEDAVİ İÇİN YÜZMEYİ SEÇTİ, TÜRKİYE ŞAMPİYONU OLDU
Anne Dilek Kılıçoğlu, Neslihan bedensel engelli olduğu için fizik tedaviye gidiyordu. Doktorları Neslihan’ın sürekli spor yapmasını tavsiye ettiler. Neslihan ise yüzmeyi tercih etti ve çok sevdi. Önce bu spora sağlığı için başladı. Daha sonra bu sporda başarılar kazanmaya başladı ve yüzmeyi kesinlikle bırakmayı düşünmüyor. Bedensel engelli olduğunu 1.5 yaşındayken öğrendik. Yüzme sporuna başladığında Neslihan’ı kucağımızda getirip götürüyorduk.  İlk 6 ayında iki kişinin yardımıyla ancak suya girebiliyordu. Bir yılın ardından Neslihan, kendi başına suya girip çıkmaya başladı. Şimdi yüzmenin fizik tedaviden daha fazla faydasını gördük. Neslihan, yüzmede dört kes Türkiye şampiyonu oldu. Fizik tedavi için yüzmeyi tercih etti, Türkiye şampiyonu oldu diye konuştu. 
EN BÜYÜK AMACIMIZ NESLİHAN’I YÜRÜTMEKTİR
Yüzme hocası Aziz Hopyar, “Neslihan yüzmeye ilk geldiğinde normal öğrenci gurupları ile derslere başlamıştı. Neslihan 3 yıldır bizimle çalışıyor. 3 yıl boyunca ise Neslihan ile elimizden geldiğince daha çok antrenmanlar yaptık. Neslihan buraya gelirken kucakta geliyordu. Şuanda ise havuza kendi başına girip çıkacak durumda. Neslihan’a karada ve suda olmak üzere haftada 7 gün antrenman yapıyor. Neslihan kara antrenmanlarını stadyumda yapıyor ve kendi başına bir tur atabiliyor. Neslihan’ın sadece biraz denge sıkıntısı var. Onu da aşabilmek için elimizden geleni yapıyoruz. Sürekli olarak fizik doktorumuzla görüşmeler halindeyiz. Neslihan için hangi antrenmanlar daha iyi, sürekli bunun alışverişindeyiz. En büyük amacımız Neslihan’ı yürütmektir. Neslihan’ın en büyük hayali ise kendi başına İstanbul boğazını yüzerek geçmektir. Benim hayalim ise Neslihan’ı bir Avrupa şampiyonasında yarışırken görmektir diye konuştu. 
NESLİHAN, KARAMANIMIZIN GURUR KAYNAĞIDIR
Karaman Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık, Neslihan bizim en değerli sporcumuzdur. Şuanda ciddi anlamda dereceler alan yaklaşık 2014’den bu zamana kadar 4 tane Türkiye şampiyonluğu iki tane Türkiye ikinciliği ve bir tanede Türkiye üçüncülüğü bulunan bir sporcumuz. Neslihan ile yüzme hocamız birebir ilgileniyor. Neslihan’ın antrenmanları dışında okuldaki durumuyla da yakından ilgileniyoruz. Neslihan, Karamanımızın gurur kaynağıdır ve ileride de Neslihan’dan Avrupa ve Dünya şampiyonluğunu bekliyoruz. Neslihan için her türlü desteği vermeye devam edeceğiz dedi.    
Necati ERMİŞ

Son Güncelleme: 18.11.2015 16:37
Yorumlar