banner464

Temiz Bir Karaman İçin

Karaman’da bisiklet sporcuları ve bisiklet sporuna ilgi duyan vatandaşlar tarafından“ Çevre Temizliği ve Sağlıklı Yaşam” etkinliği düzenlendi.

Temiz Bir Karaman İçin

Karaman’da bisiklet sporcuları ve bisiklet sporuna ilgi duyan vatandaşlar tarafından“ Çevre Temizliği ve Sağlıklı Yaşam” etkinliği düzenlendi.

14 Mart 2016 Pazartesi 14:37
467 Okunma
Temiz Bir Karaman İçin

13 Mart 2016 Pazar günü Fikret Ünlü Atış Poligonunda düzenlenen etkinliğe Türkiye Bisikletliler Derneği, Karaman Vitrin Pastanesi Bisiklet Topluluğu, Karaman Gençlik ve Spor Kulübü, Karaman Ekstrem Bisiklet Topluluğu, Karaman TEMA Temsilciliği, Atölye Bisiklet Topluluğundan olmak üzere 125 bisiklet gönüllüsü katıldı.
Etkinlikte 2014 Yılı Yıldız Bayan Türkiye Şampiyonu Selver Sezer günün anlam ve önemini belirten basın açıklamasını okudu. Sezer; “Her canlının toprağa, suya ve havaya ihtiyacı vardır. Bunlar olmadan yaşam olmaz. Bunların hepsinin genel adı doğadır. Doğa insanlara birçok nimetler sunar. Bu nimetlerin hepsi insan içindir. Doğa zenginliklerimiz her geçen gün azalmaktadır. Sanayileşme ve kentlerdeki nüfus yoğunlukları, çevre sorunlarının artmasına sebep olmuştur. Bütün ülkelerin ortak sorunu haline gelen çevre kirlenmesi, günümüzde insan sağlığını tehdit eder boyutlara ulaşmıştır. Günümüzde küresel ısınma ile iklim farklılıkları meydana gelmeye başlamıştır.
Kirlenmeler sonucunda canlı türleri tükeniyor, ormanlar azalıyor, denizler ve akarsular kirleniyor. Çevre kirlenmesini, insanın doğaya verdiği zarar olarak da tanımlayabilmekteyiz. Cam şişenin doğada 4000 yıl, Plastiğin 1000 yıl, kola kutusunun 20-100 yıl, sigara filtresinin 5 yıl kaldığı bilim insanları tarafından tespit edilmiştir. Bu durum insanlığı tehdit eder boyuta ulaşmıştır. Doğanın dengesini bozan insan doğanın kendisini yenilemesine fırsat vermemektedir. Bu durum doğanın korunması gerekliliğini ortaya çıkarmıştır. Bizler gelecek nesillere iyi bir çevre bırakmalıyız. Çevrenin kirlenmesini önlemek için üzerimize düşen görevleri mutlaka yapmalıyız. İşte bu nedenle bizler buraya çevre üzerine dikkat çekmek için toplanmış bulunmaktayız. Bahar mevsiminin gelmesi ile birlikte insanlarımız piknik ve benzeri amaçlar ile doğaya çıkmakta ve doğada çevresel kirliliğe neden olmaktadır. Çevreyi korumak için yapmamız gereken basit davranışlar bulunmaktadır. Bu basit kuralları uygulayarak daha temiz bir çevreye sahip olabiliriz” diye konuştu.

BİSİKLETÇİLER MEHMET AKİF ERSOYU UNUTMADI
Birçok Türkiye derecesi bulunan ve aynı zamanda iyi bir çevre dostu olan başarılı sporcu Aybike Ünlü ise 12 Mart İstiklal Marşı’nın kabul edilmesi ile ilgili olarak şu açıklamayı yaptı;” Milletimiz; tüm imkânsızlıklara rağmen, büyük bir inanç ve kararlılıkla, birlik ve beraberlik içerisinde, birbirine kenetlenerek, Büyük Önder Atatürk’ün liderliğinde yürüttüğü Kurtuluş Savaşını, tarihte eşine az rastlanır şekilde büyük bir zaferle sonuçlandırmıştır.
Milletimizin vatan tutkusunu, bağımsız yaşama kararlılığını ve mukaddesatına verdiği önemi abideleştiren İstiklal Marşımız; Anadolu’da birçok şehrin işgal altında olduğu bir dönemde, Milletimizin esareti reddederek verdiği kahramanlıklar ile dolu bağımsızlık mücadelesini sürdürmesine moral ve cesaret kaynağı olmuştur.
İşte bu sebeple ülkemizde ve tüm dünyada, güçlü ve bağımsız bir ülkenin onurlu vatandaşları olarak coşkuyla okuduğumuz İstiklal Marşımız; ezelden beri hür yaşamış ve ilelebet hür yaşayacak Milletimizin İstiklal Mücadelesinin simgesi ve bağımsızlığımızın sembolü olmuştur. İstiklal Marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy’u rahmetle anıyoruz” diye konuştu.
Böylesine anlamlı bir etkinlikte bisiklet sporcularını ve bisiklete gönül vermiş vatandaşları yalnız bırakmayan Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Hayati Kısacık ise;” Geleceğimizin teminatı çocuklarımıza bırakacağımız en önemli miras temiz bir çevredir. Her bir bireyin doğaya ve çevreye saygılı olması gerekmektedir. Tek bir ağacın dahi kesilmemesine izin verilmemeli ve bunun yanında çok sayıda fidanı ise toprakla buluşturmak gereklidir. Bugün buraya genç yaşlı temiz bir çevre ve sağlıklı yaşama dikkat çekmek için bir araya gelen herkese teşekkür ediyorum” dedi.
Çevre Temizliği ve Sağlıklı Yaşam” etkinliği, Fikret Ünlü Atış Poligonunun temizlenmesi ve günün anısına çektirilen toplu fotoğrafın ardından sona erdi.

Son Güncelleme: 14.03.2016 14:40
Yorumlar