“Gurbet-Sıla Buluşmaları” Festival Havasında Başlıyor Foto Galeri: “Gurbet-Sıla Buluşmaları” Festival Havasında Başlıyor

New Karaman Otel’de düzenlenen programda Hollanda Karamanlılar Federasyonu (HOKAF) tarafından 25-27 Aralık tarihleri arasında düzenlenecek olan “Karaman Günleri” temalı festival ile ilgili bilgilendirme yapıldı.

Zekeriya Arslan yaptığı konuşmada fuarın düzenleneceği alan ve katılımcılarla ilgili ayrıntılı bilgiler aktardı. Karamanlı sanatçılar Burak Bulut ve Kurtuluş Kuş'un da fuara katılacağını belirten Arslan, Karaman'daki firmaları, sivil toplum kuruluşlarını ve kurumları fuara davet etti.

HOKAF Yönetim Kurulu Başkanı Zekeriya Arslan burada yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

“Hollanda Karamanlılar Federasyonu; Hollanda'da yaşayan 50 binin üzerinde Karamanlı hemşehrilerimize hizmet maksadıyla1996 yılında yola çıkan bir avuç gönüllü hemşehrimiz öncülüğünde kurulmuş ve 31 Aralık 2014 itibariyle de resmi olarak federasyon statüsü kazanmıştır. Bugün, HOKAF; Hollanda Hemşeri Dernekleri Platformlarının arasında(nüfus olarak-55.000 Karamanlı) en fazla potansiyele sahip olma özelliğindedir.

HOKAF: Hollanda'daki Türk Diasporası çalışmalarında ciddi katkılar sağlamaktadır ve aynı kararlılıkla katkılarına devam edecektir. MÜSİAD Hollanda, TNOP (Hollanda Türk Işveren Demekleri Platformu), HOTİAD (Hollanda Türk İş Adamları Derneği) ve diğer işveren dernekleriyle gezi, seminer ve toplantılarda HOKAF olarak ortak çalışmalar gerçekleştirilmektedir. Bu görevlerin yanı sıra gerek Türkiye’mizde gerek se Hollanda'da gerçekleşecek olan seçimlere katılım sağlama adına HOKAF olarak hemşehrilerimize çağrı ve tavsiyelerde bulunulacaktır. Bu doğrultuda Hollanda'da 22 Kasım 2023 tarihinde gerçekleşecek olan 'Genel Seçimler için hemşehrilerimize daha fazla katılım sağlama adına çağrıda bulunulacak ve özellikle Karamanlı olan hemşehri adaylarımızın tanıtımı ve desteklenmesi sağlanacaktır.

Mayıs 2023'te HOKAF, Zekeriya Arslan başkanlığında yönetimi devralmış ve kurumsal açıdan yönetim kurulunu oluşturmuştur. Geçen bu süreçte heyecanla ve azimle mücadele ederek bazı sosyal faaliyetlerde bulunmuştur ve yeni faaliyetler için çalışmalarına devam etmektedir.

Gerçekleştirdiğimiz Faaliyetlerimiz - Karaman'da bulunan 500 aileye Ramazan Kolisi yardımında bulunulmuştur. 11 Haziran 2023'te Hollanda'da bulunan Karaman'ın Köyleri Arası Futbol Turnuvası düzenlenmiştir. -Logo yarışması düzenlemiş, yeni bir kurumsal kimlik yapılanması tamamlanmıştır.

Planlanan Faaliyetlerimiz

-27 Ekim 2023 Kadınlar Matinesi / Rotterdam

-25-27 Aralık 2023 Karaman Günleri Fuan / Amsterdam

-2024 Ramazan İftar Programı

-25-26 Temmuz 2024 Karaman'da Gurbetçi Günleri Festivali / Karaman

Planlamalarımızdan Bazıları

-Hollanda'da HOKAF Merkez Binası Karaman'da HOKAF Gurbetçi Evi

HOKAF'ın temel amaçlarının en başında; Karaman ve Hollanda arasında dostluk köprüsü oluşturarak Karaman'ı sınırlar ötesinde de en güzel şekilde temsil etmektir. Ayrıca Federasyonumuz; Karamanlı hemşehrilerimizin iyi günlerinde, kötü günlerinde, düğünlerinde, cenazelerinde yanlarında olarak mutluluklarına, üzüntülerine ortak olma ve sıkıntı yaşadığı konularda çözüm arayışlarına girerek rehberlik etme amacındadır.

Hollanda'da yaşayan hemşehrilerimiz genel anlamda vakitlerinin çoğunu çalışmakla geçirmektedirler. İşten kalan zamanlarında da sosyal faaliyetlerinin yanı sıra düzenlenen Türk fuarlarına katılım sağlamakta eğlenebilmekte, gurbette stres atabilmektedir. Fakat fuarlar genel kapsamlı olduğu için şehrimize özgü, Karaman'ı tanıtacak faaliyetlerimiz bulunmamaktadır. Bu doğrultuda HOKAF olarak 25-26-27 Aralık 2023 tarihlerinde Amsterdam'da özel fuar alanında Karaman'lı yerel firmaların ve Hollanda'da bulunan Karaman'lı firmalarımızın katılacağı; sosyal ve kültürel açıdan "Karaman Günleri" temalı fuar düzenleyeceğiz. Farklı sektörlerin yer alacağı, gastronomi alanlarının olduğu, özellikle Karaman'lı sanatçılarımızın sahne alacağı konserlerin yanısıra Karaman'ımızda yetişmiş ve Karaman'ımızla bütünleşmiş Şairlerimizin ve Yazarlarımızın sahne programları ile festival havasında inşallah dolu dolu 3 gün geçireceğiz.

Fuarımıza bizzat katılarak bizleri onure edecek olan; Ülkemizin değerli politikacılarına ve bürokratlarına, T.C. Lahey Büyükelçimize, Amsterdam, Rotterdam ve Deventer Başkonsoloslarımıza, bizlerden desteğini esirgemeyen Milletvekillerimize, T.C. Karaman Valiliği'ne, Karaman Belediyesi'ne, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi'ne, İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'ne, İl Ticaret Müdürlüğü'ne, Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumuna, İlçe ve Belediye Başkanlarına, Ticaret ve Sanayi Odası'na, MÜSİAD Karaman ve MÜSİAD Hollanda'ya, STK'lara, Karaman Futbol Kulübüne, iş insanlarımız , Esnaflarımıza, muhtarlarımıza ve Karaman halkına teşekkür ediyoruz.”

Programa Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK) İl Koordinatörü Özgür Öztürk, Karaman Ticaret ve Sanayi Odası (KTSO) yetkilileri, Hollanda Karamanlılar Federasyonu (HOKAF) Yönetim Kurulu Üyeleri ve muhtarlar katıldı.