banner464

HOKAF’DAN BAŞKONSOLOSA NEZAKET ZİYARETİ

HOKAF’DAN BAŞKONSOLOSA NEZAKET ZİYARETİ

07 Aralık 2015 Pazartesi 11:42
855 Okunma
HOKAF’DAN BAŞKONSOLOSA NEZAKET ZİYARETİ

Kalabalık bir heyetle ziyaret gerçekleştiren HOKAF’ı toplantı salonunda ağırlayan Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız, çocuklarımıza Türkçe’nin öğretilmesinin önemine değindi.

1 Ekim 2015 tarihinde göreve başlayan Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız’a hoş geldin ziyaretinde bulunan HOKAF Başkanı Mustafa Duyar başkanlığında Mehmet Kabakyer, Nebi Sancar, Erkan Özçelik, Mehmet Ali Topcu, Safiye Baytekin, Havva Kara, Şenay Tosun, İlhami Gülmüş ve Hasan Güzel’den oluşan heyet, başkonsolosa başarı dileğinde bulundu.

Türk çayı eşliğinde 1,5 saat süren ziyarette Başkonsolos Sadin Ayyıldız’a HOKAF’ın yaptığı faaliyetler ve yapmayı planladığı organizeler aktarılırken, Hollanda'da yaşayan Türk toplumunun sorunları ele alındı.

HOKAF Başkanı Mustafa Duyar, “12 köy derneğinden oluşan federasyonumuz, Ocak 2015 itibariyle kuruldu. Federasyonumuz bünyesinde iş adamları, kadınlar ve gençlik komisyonları mevcut. Din, dil ve kültür merkezli faaliyet ve organizasyonlar düzenlemek amacındayız.” dedi.

Toplantıda, özellikle 2004 yılında okul dersleri dışına alınan Türkçe derslerinin durumu konuşuldu.

Başkonsolos Sadin Ayyıldız bize burada doğup büyüyen çocukların kendi anadillerini öğrenme haklarının olduğunu söyledi.

18 yıldır TC. Dışişleri Bakanlığı’nda görev yaptığını dile getiren Başkonsolos Ayyıldız, Özbekistan, Avusturya ve Kazakistan’da görev yaptıktan sonra 1 Ekim 2015 itibariyle Rotterdam Başkonsolosu olarak atandığını sözlerine ekledi.

Başkonsolos Sadin Ayyıldız şunları söyledi: “Hollanda Türk toplumunun kat ettiği yol azımsanmayacak derecededir. Üniversitelerde öğrenim gören öğrenci sayımızın her geçen gün artış göstermesi sevindirici bir durum. Türkiye’den gelen vatandaşlarımızın artık ‘işçi’ statüsünden çıkıp, ‘girişimci, üretken, birkaç dil bilen’ bir toplum olarak temayüz ediyor. Bu süreçte açıkçası hem gurur duymak hem de bu süreci desteklemek, ortaya çıkabilecek sorunları gidermek için elimizden geleni yapmalıyız.”

Ziyarette, TC. Lahey Büyükelçiliği’nde ‘Eğitim Müşaviri’ olmasının önemi bir kez daha gündeme geldi. Görüşmede, HOKAF yönetimi tarafından Başkonsolos Sadin Ayyıldız’a ‘hoş geldiniz’ pastası takdim edildi.

Mehmet Ali Topcu / ROTTERDAM - HOLLANDA

Son Güncelleme: 07.12.2015 23:12
Yorumlar