Konut fiyatlarının ve kiraların astronomik şekilde arttığı bu dönemde vatandaşlar için bu proje ‘umut’ gibi görünse de TOKİ’nin 2018 yılında başlattığı konut projelerine katılan 317 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi   personelinin umutları kırıldı. Karaman Belediyesi ve bazı siyasi çevreler tarafından TOKİ’ye baskı yapılarak iptal ettirilen, iptal ettirildikten sonra da aynı projenin 5. Toki Konutlarının yanındaki alana başlatılmasının ardından başka bir alanda inşaatına başlandıktan sonra yatırdıkları peşinatları iade edilen 317 KMÜ personeli haklarını arıyor. 
İktidara mensup bazı siyasiler projenin devam ettiğini söylemişti. Bırakın projenin devam etmesini, üyelikleri iptal edilip, peşinatları bile iade edildi.  Şimdi Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi   personeli TOKİ mağdurları “Ne olacak?” diye soruyor.
Üniversite TOKİ Mağdurlarının yaptığı yazılı açıklama şöyle: 
 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesinde görev yapmaktayız. 2017 yılında proje kapsamına alınan, 2018 yılında talepleri toplanan 317 dairelik Üniversite TOKİ konutlarına 6 bin TL peşinat ödeyerek üye olduk. Ancak, 4 Ağustos 2021 tarihinde ihalesi gerçekleştirilen ve 2021 yılında inşaatı başlanan 317 konutluk Üniversite TOKİ konutları inşaat halindeyken iptal edilerek, aynı projenin aynı haklarla 5. Toki Konutlarının yanındaki başka bir alanda aynı proje ve aynı isimle  317 dairelik inşaat başlatıldı. Konuya muhatap bazı siyasiler de bu yönde gazetelere beyanat verdiler. Bizde üniversite personeli olarak inandık ve kabullendik.  Başka alana kaydırılan Karaman İli Merkez İlçesi Kırbağı Mahallesi Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi 317 Adet Konut İnşaatının şu anda yüzde 74 oranın tamamlandığı TOKİ’nin internet sayfasında yayımlanmış vaziyette. Fakat, Toki’nin, 317 kişinin bir çoğunun arabasını, altınını satıp 2018 yılında yatırdığı peşinatları 2022 yılında iade etmesi hak sahiplerini ümitsizliğe sevk etmiştir.  Devletin önemli kuruluşlarından olan TOKİ'nin böyle haksız bir kararla peşinatlarımızı iade etmesi tüm üniversite personelinde şok etkisi yaptı. Devletin bir kurumu olan TOKİ’nin böyle bir haksız uygulama yapıp 317 hak sahibini mağdur etmesi son derece üzücü.
2018 yılından beri peşinatlarını yatırıp ev sahibi olmayı bekleyen 317 üniversite personeli TOKİ'ye üyeliğinden dolayı herhangi bir TOKİ projesinden faydalanamamış, bir çok personel de TOKİ konutlarının teslim edileceği ümidi ile herhangi bir konut alımı yapmamıştır. Yaklaşık 2 yıldır yükselerek devam eden enflasyona bağlı olarak konut fiyatlarının da aşırı derece yükselmesi nedeniyle ev sahibi olamamışlardır. KMÜ personeli olarak konutlarımızı teslim almayı beklerken hiç bir gerekçe gösterilmeden 317 kişinin haklarının ellerinden alınması son derece üzücüdür. 
TOKİ'ye 2018 yılında 6 bin TL  olarak yatırdığımız, peşinat dört yıl sonra aynı 6 bin TL olarak iade edildi. 2018 yılında 200-300 bin TL olan konut fiyatları 2-3 milyon TL oldu. Şu anda TOKİ peşinatları 80-100 bin TL.  Durum böyleyken, TOKİ’nin 317 hak sahibini proje dışı bırakarak, 4 yıl önce tahsil ettiği 6 bin TL’yi yine 4 yıl sonra aynı 6 bin TL olarak hak sahiplerine iade etmesi devletimize karşı güven duygusunu zedelemez mi? Oysa kanunlarımızda ‘‘Başkasına zarar vermek ve başkası yüzünden zarar görmek yoktur’’.  Hem,  yatırdığımız 6 bin TL pul edildi hem de projemiz iptal edilerek mağdur edildik. Hiçbir mantıklı ve geçerli açıklama yapmadan üniversite personeli konut projesini iptal edip, 317 kişiyi mağdur eden TOKİ’nin, ekte ekran görüntüsünü gönderdiğim projede gösterilen 317 konutun hak sahiplerine iade edilmesini talep ediyoruz.