Hastaneden yapılan açıklamada, "Endoskopi ünitemizde uzun zamandır Genel cerrahi ve Gastroenteroloji uzmanları tarafından vatandaşlarımıza hizmet verilmektedir. Endoskopi işlemi sayesinde yemek borusu, mide, on iki parmak bağırsağı, kalın bağırsak ve ince bağırsağın son kısmının görüntülemesi yapılabilmektedir. Bu sayede mide ve kalın bağırsak kanserleri başta olmak üzere çoğu hastalığın erken tanısı konulabilmektedir. Ayrıca bu organların kanamalı hastalıklarına acil durumlarda müdahale edilebilmekte, tanısal olarak biyopsi, polipektomi, daralmaya sebep olan bazı durumlarda stent yerleştirilmesi, obezite tedavisi için mide balonu uygulaması gibi işlemler de ehil ellerde yapılmaktadır. Hastanemizde bu işlemlerin tamamı anestezi uzmanlarının nezaretinde sedasyon eşliğinde (uyutarak) uygulanmaktadır. Böylece optimal hasta konforu ve güvenliğinin sağlandığı bir ortamda hizmet verilmektedir. 
Önceden iki endoskopi kulesi ile hizmet veren ünitemize üçüncü bir kule ve endoskopi yıkama cihazı temin edilmiştir. Bu sayede Karaman halkına verdiğimiz hizmetin kalitesi artırılmış ve hastaların işlem için bekleme süreleri en asgariye indirilmiştir.
Endoskopi ünitemize kazandırmış olduğumuz yeni cihazların Karaman'lı vatandaşlarımıza hayırlı olmasını temenni ediyoruz." denildi.