banner464

Dış Ticarette Hizmet Veren Kurumların Sorunları

Mersin Gümrük Müşavirler Derneği Temsilciliği’nin organize ettiği "Dış Ticarette Hizmet Veren Kurumlar Arasındaki Sorunlara Çözüm Üretmek" konulu toplantı İskenderun’da yapıldı.Limak İşletmeleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen...

Dış Ticarette Hizmet Veren Kurumların Sorunları

Mersin Gümrük Müşavirler Derneği Temsilciliği’nin organize ettiği "Dış Ticarette Hizmet Veren Kurumlar Arasındaki Sorunlara Çözüm Üretmek" konulu toplantı İskenderun’da yapıldı.Limak İşletmeleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen...

04 Aralık 2014 Perşembe 14:04
60 Okunma
Dış Ticarette Hizmet Veren Kurumların Sorunları
Mersin Gümrük Müşavirler Derneği Temsilciliği’nin organize ettiği "Dış Ticarette Hizmet Veren Kurumlar Arasındaki Sorunlara Çözüm Üretmek" konulu toplantı İskenderun’da yapıldı.

Limak İşletmeleri Toplantı Salonu’nda gerçekleştirilen ve Mersin Gümrük Müşavirler Derneği Temsilcisi Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Zekeriye Peker’in başkanlık ettiği toplantıda, Gümrük ve Ticaret Bölge Müdürlüğü Temsilcisi Murat Koç, İskenderun Limak İşletmeleri Genel Müdürü Cem Aysel, ASSAN Liman İşletmeleri Genel Müdürü Vedat Ohri ve Ticaret Müdürü Faruk Irmak, Ektrans Uluslararası Nakliyat A.Ş. Gemi Acente Müdürü Mustafa Akarca, UND Yönetim Kurulu üyesi Kemal Gül, MSC Gemi Acenta Müdürü Şahin Temur, LİMAR A.Ş. Operasyon Yöneticisi Cebrail Akaya, CMA Gemi Acenta Temsilcisi Mustafa Uçar, Hatay Roro Başkanı İbrahim Güler, Başkan Yardımcısı Yusuf Hatay, Gümrük Müşavirleri Temsilcisi Şenol Akyıldız, Mergumder İskenderun Temsilcisi Yrd. Oktay Arsoy da hazır bulundu.

Mersin Gümrük Müşavirler Derneği Temsilcisi Yetkilendirilmiş Gümrük Müşaviri Zekeriye Peker, toplantının basına açık bölümünde yaptığı konuşmada, “Dış ticaret sektörünün omurgasını oluşturan hizmet sektörü, birbirini takip eden hizmetler toplamından oluşmaktadır. Hizmette en küçük bir aksaklık, takip eden hizmetin alınmasını yavaşlatmakta veya engellemektedir. Hizmetler toplamının organize bir şekilde çalışması için; kurumlar arasında iletişim kanallarını açmak, etkili ve hızlı çözümler üretmek, hizmet kalitesini artırmak komisyonun asli görevi olacaktır” dedi.

Zekeriye Peker, amaçlarının gümrük idaresinden, limanlardan, müşavirlerden ve acentelerden nakliyecilerinden karşılıklı olarak hizmet alan, hizmet veren olarak dış ticaretle uğraşan bütün kesimin bir araya gelerek problemleri veya problem olabilecek idare düzeni istişare ederek hizmetin kalitesini artırmak olduğunu söyledi. Peker, “Hizmetin veriliş süresini asgari düzeye çekmek zaman maliyetini aşağıya indirmek adına kamu ve özel sektörün neler yapılabileceğini değerlendirildiği ”Daha hızlı, etkili bir hizmet üretmek adına ne türlü faaliyetlerde bulunabiliriz. Burada amaç, karşılıklı olarak limanların bizden, limanların müşavirlerden, acentelerden beklentileri, katılımcıların gümrük idaresinden beklentileri nelerdir” şeklinde konuştu.

Toplantının sonuç bildirgesinde ise mevcut sorunların çözümü konusunda oluşan iletişimsizliğin, acenteler, müşavirlerle, limanlar ve nakliyeciler ve İskenderun Körfezi’ni besleyen ana arterler, Antakya, Osmaniye, Gaziantep, Kahramanmaraş ve diğer illeri temsil eden ticaret ve sanayi odalarından her komisyon toplantısına bir temsilci davet ederek bu sektörde hizmet verenlerinde bu toplantıya dahil ederek birbirleri ile iletişimin sağlanacağı ifade edildi.

Yorumlar