banner877

banner919

banner928

banner957

banner975

17.01.2022, 09:21 355

HAYATIN ANLAMI

Victor Frankl; Hayatın anlamı kişiden kişiye, günden güne ve saatten saate değişir. Bu yüzden önemli olan hayatın genel anlamı değildir, önemli olan birinin hayatının o andaki anlamıdır, der.

Hayatınızın bir anlamı var mı? Yaşam amacınız nedir? Bu soruyu durup düşündünüz mü hiç?

Çoğu insan birçok şeyin farkında olmadan, birçok şeyi hatta kendini bile anlamadan geçip gidiyor bu dünyadan. Sabah kalkıyoruz; işe gidiyoruz, ders çalışıyoruz, ev temizliği yapıyoruz ya da hiçbir şey yapmıyoruz. Akşam eve gelip yemeğimizi yiyoruz ya da yemeği biz hazırlıyoruz. Sonra uyuyoruz ertesi sabah tekrar kalkıyoruz. Hayatımız o kadar çok otomatiğe bağlı ki. Günler, haftalar ve aylar hızlı hızlı gelip geçiyor. Peki biz ne kadar farkındayız anın? Onca şey gelişip değişirken biz kendimizdeki değişimin ne kadar farkındayız? Sabah çayınızı yudumlarken çayı farkında olarak mı içiyorsunuz ya da dişlerinizi fırçalarken ne kadar o andasınız?

Herkesin yaşam amacı farklıdır. Herkesin hayatını anlamlı kılan şeyler de farklıdır. Hayatta bir anlam ve amaca sahip olmak için ekstra bir şeye gerek yok, insan olmak yeterli aslında. Ancak kendini boşlukta hisseden, tabiri caizse boşluktan boşluğa savrulan, bir amaca sahip olmayan kişilere muhakkak rastlamışsınızdır. Bu insanlar mutlu değillerdir, canları hiçbir şey istemez ve her şey anlamsızdır onlar için.

Dünyaya geldikten sonra sürekli bir şeylere yetişme arzusu içerisindeyiz. Yürümek, koşmak, iyi bir liseye gitmek, iyi bir üniversiteye gitmek, iş sahibi olmak, araba almak, ev almak, evlenmek… Bir bakın, ömür gitmiş. Çoğu insan bu ömrü sorgulamadan, anlamadan, dinlemeden, amaçsızca yaşayıp gidiyor.

Bizler için ortaya konulmuş sistematik bir düzen var ve her şey sıralı. Bu sıralı düzen içerisinde hayatınızın anlamını durup düşünmeye ne kadar vaktiniz var?

Hayatının anlamı nedir? Diye sorulduğunda aklınıza bir şey gelmeyebilir ve cevap vermek o an belki o kadar kolay olmayabilir. Victor Frankl’ın İnsanın Anlam Arayışı kitabında şundan bahsediliyor; Frankl birçok problemleri olan danışanlarına “Neden intihar etmiyorsunuz?” diye soruyor ve danışanlarının bazısı çocuklarına olan sevgisini ifade ediyor bazısı kullanabileceği bir yeteneğine değiniyor bir diğeri ise anılarından bahsediyor.

“ – Kısa ve basitçe, hayatın anlamı nedir?

– Bana göre hayatın anlamı keşiftir. Hayat bir keşif yolculuğudur. Neyi keşfedeceksin? Özünü, kendini.”

Doğan Cüceloğlu

Mutlu ve anlamlı bir hafta diliyorum.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Namaz Vakti 27 Mayıs 2022
İmsak
Güneş
Öğle
İkindi
Akşam
Yatsı

Gelişmelerden Haberdar Olun

@