Gelir İdaresi Başkanlığı'nın yürüttüğü titiz çalışmaları aktaran Şimşek, kira geliri elde eden mükellefleri tespit etme sürecinin devam ettiğini belirtti. Bugüne kadar yaklaşık 420 bin gayrimenkulde yerinde tespitlerde bulunulduğunu ifade eden Bakan Şimşek, mükellefleri bilgilendirme ve saha denetimlerine devam ettiklerini vurguladı.

Kira gelirlerine ilişkin beyanname verme süresinin 5 Nisan'a kadar uzatıldığını hatırlatan Bakan Şimşek, gelir vergisi ödeyecek mükellefleri uyararak beyanname vermeleri gerektiğini belirtti. Ayrıca Şimşek, konut kira gelirlerine uygulanan istisna tutarının 2023 yılı için 21 bin lira olduğunu, 2024 yılı için ise 33 bin lira olarak açıklandığını ifade etti.

Bakan Şimşek, beyanname verme zorunluluğu bulunan kişileri ve beyanname verilmemesi durumunda uygulanacak cezai işlemleri de hatırlattı. Yurt dışında yaşayan vatandaşların Türkiye'de elde ettikleri kazanç ve iratların vergilendirilmesine ilişkin bilgiler de paylaşıldı.

Süresinde beyanname verilmemesi veya eksik beyan edilmesi durumunda özel usulsüzlük cezası ve vergi ziyaı cezası uygulanacağını belirten Bakan Şimşek, mükelleflerin süresi içinde beyanname vermeleri konusunda uyarılarda bulundu.

Gelir İdaresi Başkanlığı, Dijital Vergi Dairesi ve e-Devlet üzerinden beyanname verme işlemlerinin yapılabileceğini de hatırlatan Bakan Şimşek, vatandaşları bu konuda duyarlı olmaya çağırdı.