Toplantıda sektörel, bölgesel, sıkıntı ve talepler değerlendirildi. Oda ve Borsalarımız da hizmet kalitesini arttırmak için yapılacaklar istişare edildi.

Başkan Ekrem Çavaş, toplantıda söz alarak, Lisanslı depolara verilen desteklerden dolayı hububat alım satımı ile uğraşan tüccarlarımızın tercih sebebi olmadıklarını ve işlem hacimlerinin neredeyse yarı yarıya azalması söz konusudur. Borsaların asli görevlerinden birisi hububat ürünlerinin yetkili eksper analizlerine tabi tutularak tüccar ve çiftçiyi buluşturup ürünün değerinde satılmasını sağlamaktır. Borsamız, Karaman da 2015 yılına kadar bu görevini neredeyse tam anlamıyla yerine getiriyorken, bu tarihten sonra lisanslı depoların sayısının artışı ile birlikte salon satışı işlemlerimizde önemli oranda azalış olmuştur. Buda hububat alım-satımı ile uğraşan tüccarlarımızın işlem hacimlerinde neredeyse yüzde yetmişe varan bir azalışa sebep olmaktadır. Çözüm olarak; Lisanslı Depolara verilen desteklerin borsaların satış salonlarında satılan ürünler için de verilmesi üyelerimizi ve üreticilerimizi ortak bir platformda buluşturacaktır. Böylelikle hem tüccarımız hem çiftçimiz kazanacaktır. ’dedi.

Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Çavaş,Üyelerimizin talep ve beklentilerini Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı M.Rifat Hisarcıklıoğlu’na iletti.