Yaklaşık bir yıldır Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, İş Sağlığı ve Güvenliği Genel Müdürlüğü görevini başarıyla yürüten Alodalı, kardeş ülke Azerbaycan'da, Bakü Büyükelçiliğine Çalışma ve Sosyal Güvenlik Müşaviri oldu.

Daha önce Selçuk Üniversitesi, Sakarya Üniversitesi ve Osmaniye Korkut Ata Üniversitesinde görev yapan, Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi Uygulamalı Bilimler Fakültesi Yönetim Bilişim Sistemleri Bölümü’nde Öğretim Üyesi ve Bölüm Başkanı olan Prof. Dr. Alodalı, 1999 yılından bu yana Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında akademisyenlik görevini yürütmekteydi.

Uzun yıllardan sonra Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı yurt dışı teşkilatına yapılan ilk atama ile müşavirlik görevine getirilen Alodalı, İş Sağlığı ve Güvenliği alanında kısa sürede yaptığı olumlu katkılarla alanda kendisinden sıkça söz ettirmeyi başardı.

Müşavirlik görevine atanan Prof. Dr. M. Fatih Bilal Alodalı'nın; Kamu Yönetimi, Yerel Yönetimler, Kentleşme, E-Devlet, E-Belediye, Sosyal Belediyecilik ve yönetim konularında eserleri bulunuyor.