Projenin açılış programına, Karaman Valisi H. Engin Sarıibrahim, Cumhuriyet Başsavcısı Ali İhsan Akdoğan, Baro Başkanı Av. Oktay Yılmaz, Vali Yardımcısı Mustafa Karaca, İl Emniyet Müdürü Ahmet Selçuk Okumuş, Polis Meslek Eğitim Merkezi Müdürü Aydın Karan, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, okul yöneticileri, öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Programın açılış konuşmasını Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Ahmet Aydoğdu yaptı. Projenin amaçlarından bahseden Ahmet Aydoğdu, “Ergenlik dönemi, insan hayatının en riskli ve hassas dönemi olup, gençlerin sağlıksız ortamlara yönelmesi, erken yaşlarda suçla tanışması; yaptıkları pek çok eylemin suç teşkil ettiğinin ve hukuki bir karşılığı olduğunun farkında olmadığı bir dönemdir. Hayata geçirilen proje kapsamında Karaman Valiliği koordinesinde alanında uzman hukukçular, psikolojik danışmanlar ve akademisyenlerden oluşan bir heyetle eğitim içeriği hazırlanacak. Hazırlanan içerik kapsamında Karaman İl Millî Eğitim Müdürlüğünce belirlenen 7 ortaöğretim kurumunda öğrenim gören öğrencilere eğitim verilecek.” dedi.  

Karaman Necip Fazıl Kısakürek Sosyal Bilimler Lisesi Müdürü Ahmet Aydoğdu ardından kürsüye gelen İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, hayata geçirilen projenin öğrencilerin hayatına yön verecek önemli bir çalışma olduğunu dile getirdi. Çalışkan, “Günümüzde her şeyin hızlı yaşandığı bir dönemi idrak ediyoruz. Değişimin gelişim ile birleşerek insanları farklı noktalara ulaştırdığını hissediyoruz.  O yüzden bu hızlı gelişim içerisinde suçlar ve bunun karşılığı olan cezalar zaman içerisinde değişebiliyor. Eğitimciler olarak bizler sizleri bu konularda bilinçlendirmekle mükellefiz. Bu bağlamda hayata geçirilen bu projenin öğrencilerimizin suç ve ceza konularında bilinçlendirilmesi noktasında önemli katkılar sağlayacağını düşünüyoruz. Bu projenin hazırlanmasında başta Valiliğimiz olmak üzere emeği geçen tüm kurum ve kuruluşlara teşekkür ediyor, çalışmalarınızda başarılar diliyorum.” diyerek sözlerini tamamladı.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan konuşmasının ardından Baro Başkanı Av. Oktay Yılmaz, Karaman İl Emniyet Müdürlüğünde görevli Asayiş Şube Müdürü Muhammet Ergin, Narkotik Şube Müdürü Muhammet Ali Maden ile Karaman Rehberlik ve Araştırma Merkezi Rehberlik ve Psikolojik Danışma Hizmetleri Bölüm Başkanı Ramazan Çakıcı, alanlarıyla ilgili öğrencilere bilgiler aktarırdı.

Programın son bölümünde konuşan Karaman Valisi H. Engin Sarıibrahim ise projenin hazırlanmasında emeği geçenlere teşekkür ederek projenin öğrencilerin hayatlarına önemli katkılar sağlayacağını ifade etti. Teknoloji bağımlılığına ayrı bir parantez açarak öğrencilere tavsiyelerde bulunan Vali Sarıibrahim, “Gelecek yüzyılda hangi insanlar başarılı olacak dersek teknolojiyi iyi kullanan ama teknolojiye bağımlı olmayan insanlar daha başarılı ve mutlu olacak. Başarıdan kastımız mutluluktur. Hepinize aileniz ve sevdiklerinizle birlikte mutlu bir gelecek diliyorum. Projenin hazırlanmasında emeği geçenlere de teşekkür ediyorum.” şeklinde konuştu.

Program, öğrencilerden gelen soruların cevaplanması ve günün anısına çekilen fotoğraflarla sona erdi.

3 aşamalı olarak uygulanacak projenin 1’inci aşamasında, İl Millî Eğitim Müdürlüğünce belirlenen okullarda Karaman Barosuna kayıtlı avukatlar ile İl Emniyet Müdürlüğü Çocuk Şube Müdürlüğü yetkilileri tarafından öğrencilere eğitimler verilecek.

Projenin 2’inci aşamasında alanında yetkin akademisyenler öğrencilerle bir araya gelecek.   Projenin 3’üncü aşamada ise lise öğrencilerine yönelik Okul Sporları Federasyonu ortaklığında, bağımlılık ve suçla mücadele kapsamında spor yapmaya özendirme amacıyla gençler arasında spor müsabakaları düzenlenecek.

Ayrıca proje çerçevesinde 17-18 Nisan 2024 tarihleri arasında Karaman’da görev yapan rehberlik ve psikolojik danışmanlık öğretmenleri ve okul müdür yardımcılarına yönelik olarak akran zorbalığı ve suçla mücadelede grup danışmanlığı, bireysel danışmanlık eğitimleri(teorik ve uygulamalı atölye çalışmaları) verilecek.