Hollanda Fuarım Festivali'nde, “Karaman Günleri" Rüzgarı Esti Foto Galeri: Hollanda Fuarım Festivali'nde, “Karaman Günleri" Rüzgarı Esti

'Karaman Tanıtım Günleri', Zaandam Taets Park Fuar Alanı'nda, 3 gün Fuarım Festivali, 3 gün de  'Karaman Tanıtım Günleri' düzenlendi.

Karaman Tanıtım Günleri için Karaman'dan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr.Mehmet Gavgalı, Sudurağı Belediye Başkanı Derviş Mehmet Ceyhan, AK Parti Karaman Belediye Başkan Aday Adayı Ümit Özyurt, Şair ve Yazar İbrahim Şaşma, İlahi Sanatçısı Ali Kiriş, Bozkandak Köyü Muhtarı Alaaddin Şen ile Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEU)'nden Prof. Dr. Alaattin Aköz ve Almanya'da Yazar A. Erol Göksu'da davetliler arasındaydı.

Etkinliğe T.C Amsterdam Başkonsolosluğu Muavin Konsolosu Sümeyye Ezgi Selvi,  T.C Rotterdam Konsolosu Bilal Köse, Hokaf eski başkanları Mustafa Duyar, Adem Güneş, Hokaf'a bağlı köy dernek yöneticileri, STK temsilcileri, iş insanları ile vatandaşlar katıldı.

3 gün boyunca yoğun yağmur ve rüzgarlı havaya rağmen tanıtım günlerine yoğun ilgi gösteren özellikle Karamanlı hemşerilerimiz, Karaman için özel hazırlanan standa büyük ilgi gösterdiler.

Karaman Belediye Başkan Aday Adayı Ümit Özyurt tarafından sunulan program İstiklal Marşı ve Kuran tilavetiyle başladı.

Hollanda Karamanlılar Federasyonu(HOKAF) Başkanı Zekeriya Arslan misafirlere kısa bir hoş geldiniz konuşması yaptı. Arslan, "Kıymetli hemşerilerim değerli, misafirlerimiz, Hokaf yönetimimiz adına hepinize hoş geldiniz der saygılar sunarım. 90'lı yıllarda vakıf olarak kurulan Hokaf, 2014 yılında federasyon statüsü kazandı. Yönetim olarak henüz 7 ay önce göreve başladık. Hedefimiz, yapacağımız faaliyetler ile federasyonumuzu daha fazla tanıtmak ve alt kurumlar ile yönetim kadromuzu genişletmek. Buradan da duyurum,yönetim kurulunda görev almak, gönüllü olarak aramızda olmak isteyen hemşerilerimize kapımız her zaman açık. Bu denli bir organizasyon Hollanda'da ilk. Karaman Tanıtım Günleri için kısa dönemde yoğun çalışma yaptık,  hedeflediğimiz projeyi elimizde olmayan bazı sebeplerden dolayı tam olarak icra edemedik. Çünkü, Türkiye'den gelecek olan misafirlerimizin çoğunluğu vize engeline takıldı, seçim süreci de buna engel teşkil etti. Bu vesileyle Türkiye'den programımıza gelen değerli hemşerilerimize, misafirlerimize şükranlarımı sunuyorum. Hokaf olarak daha  azimli çalışarak  2024'te yeni projeler gerçekleştireceğiz inşallah. Bizi takipte kalın. Önceliğimiz, Hollanda'daki Karamanlılar ve gençlerimiz olacak.  Bu vesileyle aramızda olan memleketten gelen misafirlerimize, çok değerli sponsorlarımıza ve sizlere tekrar teşekkür ediyorum. Şeref verdiniz, onur verdiniz." şeklinde konuştu.

Daha sonra kürsüye Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr.Mehmet Gavgalı geldi.

Avrupa'da yaşayan ebeveynlerin mutlak süretle çocuklarını okutmalarının öneminin altını çizdiği konuşmasında Rektör Prof.Dr. Mehmet Gavgalı şunları söyledi:

"Hollanda ve diğer Avrupa ülkelerinden gelen sevgili hemşerilerimiz, Karamandan gelen misafirlerimiz hoş geldiniz. Öncelikle aranızda bulunmaktan çok mutluyum ve gurur duyuyorum. Üniversite rektörü olarak sizlerden isteklerim olacak. Sevgili ebeveynler lütfen çocuklarımızı okutalım. Mümkünse üniversite eğitimi alsınlar, üniversite diplomaları ellerinde olsun, altın bileziği kollarına taksınlar. Şayet burada fırsat bulamıyorsanız çocuklarımız bırakın Türkiye'de okusunlar, Türkiye'de üniversiteyi bitirsinler. Daha sonra gerekirse geri Hollanda'ya gelsinler. Akreditasyon sorun değil. Türkiye'deki üniversitelerimiz, yabancı öğrenci sınavı (YÖS) yapıyordu, bu sene artık Mayıs ve Ekim aylarında daha farklı bir uygulama gerçekleştirilecek. Bununla ilgili detayı YÖK sitesinden öğrenebilirler. KMÜ olarak tıp fakültesinden diş hekimliğine spor bilimleri fakültesinden uygulamalı bilimlere kadar bölümlerimiz var. Son zamanlarda özellikle gastronomi alanında büyük başarılara imza atıyor öğrencilerimiz. KMÜ olarak bünyemizde 11 fakülte, 3 yüksekokul ve 6 tane meslek yüksekokulumuz var. İnternet sitemizden üniversitemiz hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Herşey eğitimden geçer."

Karaman'dan gelen Şair İbrahim Şaşma ise söylediği şiirlerle ve yine Karaman'dan gelen İlahi Sanatçısı Ali Kiriş'te söyledikleri ilahilerle vatandaşlarımızı duygulandırdılar.

Programın son bölümünde ise Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMÜ) Rektörü Prof. Dr.Mehmet Gavgalı, HOKAF) Başkanı Zekeriya Arslan, Sudurağı Belediye Başkanı Derviş Mehmet Ceyhan, Amsterdam Muavin Konsolosu Sümeyye Ezgi Selvi,  Rotterdam Konsolosu Bilal Köse, Hokaf eski başkanları Mustafa Duyar, Adem Güneş, Hokaf yönetimi ile sponsorlar, 'Karaman Tanıtım Günleri' organizasyonunun resmi açılışını yaparak, kurdeleyi kestiler.

Fuar alanında oluşturulan Karaman Standında, bazı köy dernekleri tanıtım masası kurdular, Karaman'a özgü olan batırık ikramı yaptılar. Tanıtım günleri boyunca, aslen Karamanlı olan hemşerimiz, Filografi -Devlet Sanatçısı Kezban Arslan eserlerini sergiledi, ziyaretçilere çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Öte yandan Karaman Tanıtım Günleri boyunca ünlü sanatçılar Sevcen Orhan, Kurtuluş Kuş/Burak Bulut ve Havva Öğüt sahne aldılar.

Tanıtım günlerinin ikinci gününde ise Necmettin Erbakan Üniversitesi (NEU)'nden Prof. Dr. Alaattin Aköz de 'Yunus Emre ve Karaman' hakkında sunum yaptı.

HABER: Mehmet Ali TOPCU