İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Anlamlı Program Foto Galeri: İbn-i Sina Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesinden Anlamlı Program

KMÜ Şehit Ömer Halisdemir Konferans Salonunda düzenlen program okul müdürü Bülent Karademir’in günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla başladı.

Karademir, yaptığı konuşmada şu ifadelere yer verdi:

“Sizlere ihtiyacımız var saygıdeğer şube müdürlerim, kıymetli protokol, çok kıymetli öğrencilerim, meslektaşlarım, sevgili velilerimiz. Cumhuriyetin 100. Yıl kutlamaları çerçevesinde hazırladığımız programımıza hoş geldiniz.

Türkiye’mizin Cumhuriyet Bayramı’nı yürekten kutlarım, gelecek nesillerimizin gelecek yüzyıllarda da aynı coşku ile daim olmasını dilerim.

Cumhuriyet Arapça kökenli bir kelime olup cumhur hak demektir cumhuriyet en basit anlamı ile halkın seçtiği yöneticiler vasıtası ile yine halkın yönetilmesi olarak ifade edilebilir.

Demokrasi kavramı da benzer yakın anlamlar ifade eder. İlber Ortaylı’ya göre cumhuriyet kelimesi Arapça kökenli olsa da Araplarda cumhuriyet kelimesi bizdeki gibi kullanılmamıştır. Cumhuriyet ifadesi Türkler tarafından kullanılan bir kavramdır. Günümüz Türkiye’sinde zaman zaman sosyal medya üzerinden veya başka iletişim kanalları üzerinden tartışmalar yapılarak algı oyunları ile gençlerimiz yönlendirilmektedir. Sanki gençlerimizin bu konuda bir problemi varmış gibi algı oluşturularak bir kesimin diğerine çeşitli şekilde hakaret ettiği görülmektedir.

Buna cevabım, Türkiye’de Cumhuriyet rejimi oturmuştur, Cumhuriyet düşmanlığı gibi bir düşünce kalmamıştır, ancak demokratik uygulamalarda farklı anlayışlar olabilmektedir, bunları karıştırmamak gerekir. Cumhuriyeti nasıl anlamlandırdığımız önemlidir, altını nasıl doldurduğumuz önemlidir, cumhuriyet eğitimdir, cumhuriyet sağlıktır, cumhuriyet hukuktur, cumhuriyet adalettir, kendinizi özgürce ifade edebilmektir, cumhuriyet gençliktir, geleceğimizdir, cumhuriyet insan haklarıdır, cumhuriyet Türk kültürüne sahip çıkmaktır, cumhuriyet uzak görüşlülüktür, dünyadaki her şey için, medeniyet için, hayat için, başarı için en güzel yol gösterici bilimdir, fendir, bilimin dışında yol gösterici aramak cehalettir. Atatürk, Türk insanı zekidir, çalışkandır derken uzak görüşlülüğü ifade etmiştir, öyle de olmalıyız çünkü. Bundan 100 yıl önce istikbal göklerdedir derken bugün için böyle bir uzak görüşlülüğün kıymetini çok iyi anlamalıyız saygılarımla.”

Program, günün anlam ve önemini belirten konuşmanın ardından şiirlerin okunması, çakal çökerten zeybeği ve koro gösterisinin yapılmasıyla tamamlandı.