Karaman Valisi Hüseyin Engin Sarıibrahim’in onay ve destekleriyle, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörlüğü (KMU) ve Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğü İş Birliği İle İstanbul Karamanlılar Eğitim, Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı (İKEV), Karaman’ın STEM (Fen, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) bilimi alanında küresel referans değer kazandırmak amacı ile Karaman’a ‘İKEV AKADEMİ’ açılacak.
Karaman’da açılacak “İKEV AKADEMİ” ortamında her yaşta öğrenciye “STEM, Kodlama ve Robotics” Eğitimi verilecektir. 
İKEV Yönetim Kurulu Başkanı İhsan Duru konu ile ilgili yaptığı açıklamada; “Eğitim İKEV AKADEMİ desteğiyle uzmanlık kazanan öğretmenlerin Mentörlük (Eğitmenlik) önderliği ve gözetiminde yürütülecektir. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektörlüğü (KMU), İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve İstanbul Karamanlılar Eğitim, Kültür ve Sosyal Dayanışma Vakfı (İKEV) bu konuda örnek ve özgün bir iş birliği sergilemektedir. KARAMAN ROBOTICS TAKIMLARI ile şampiyonalarda varlık göstermek hedeflenmektedir. 
İŞ BİRLİĞİNDE AKADEMİK AÇILIMLAR; 
A) 05 Haziran 2024 Çarşamba Saat: 12.00’de Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMU) Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda JR Robotics CEO’su Öğretmen Burhan Şengün (Dünyanın en iyi beşinci Robotics Mentörü seçilmiştir) tarafından interaktif  “Eğitimde Dijital Dönüşüm Semineri” programlanmıştır. 
B) 07 Haziran 2024 Cuma, Saat: 10.00’da Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi (KMU) Eğitim Fakültesi Konferans Salonunda “Yaşamda ve Eğitimde Yapay Zekâ Semineri ve İnteraktif Değerlendirme Paneli” programlanmıştır. Her iki seminere her düzeyde öğrencilerin, velilerin, öğretmenlerin ve ilgi duyan her hemşehrimizin katılımları yararlı görünmektedir. Katılıcılara Katılım Belgesi sunulacaktır. 
İKEV AKADEMİ Ankara Üniversitesi-TÖMER’in Türkçe dâhil on beş dil programını İKEV TÖMER olarak Karaman’a uygulamak girişimindedir.” dedi.