İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Gerçekleştirildi Foto Galeri: İl Millî Eğitim Danışma Komisyonu Toplantısı Gerçekleştirildi

Karaman Güzel Sanatlar Lisesi Konser Salonu’nda yapılan toplantıya Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik’in yanı sıra Belediye Başkan Yardımcısı Eyüp Hüsamettin Aslan, Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Münir Oktay, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri Ali Yener Terlemez ve İl Milli Eğitim Danışma Komisyonunun üyeleri katıldı.

Program İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ın açış konuşmasıyla başladı. Toplantıya katılanları selamlayarak konuşmasına başlayan İl Müdürü Mehmet Çalışkan, Karaman'ın eğitim öğretim hizmetlerinin sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar hakkında çözüm önerileri hazırlamak ve eğitim öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermesi üzerine ilke ve yöntem önerileri ortaya koyma adına, Millî Eğitim Bakanlığının İl ve İlçe Millî Eğitim Müdürlükleri Yönetmeliğinin 24. maddesi doğrultusunda bir araya geldiklerini ifade etti.

Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılı hedefiyle yeni bir çağın başlangıcı için her alanda yapılan hazırlıkların temelinde ve hedefinde eğitimli insan kaynağımız yer alıyor.”

“286 okulda görev yapan 4 bine yakın eğitimcimiz ve buralarda öğrenim gören yaklaşık 53 bin öğrencimiz ve aileleriyle; doğrudan veya dolaylı yoldan şehrin bütününü kapsayan eğitimin, en büyük ortak meselemiz olduğu inancıyla bir araya geldik.” diyen İl Müdürü Çalışkan, “21. yy. insanını tanımlarken evrensel insan hassasiyetiyle ortaya konulan beceri ve yetkinlikleri kazandırmaya çalışırken, bir yandan da kadim medeniyetimizin değerlerini yeni nesle nakletme ve nakşetme arzusundayız. Cumhuriyetimizin 100. yılında, Türkiye Yüzyılı hedefiyle yeni bir çağın başlangıcı için her alanda yapılan hazırlıkların temelinde ve hedefinde eğitimli insan kaynağımız yer alıyor.  Bu doğrultuda gelenekten geleceğe uzanan yolda yenilenerek gelişen, çağın gerekleriyle yetişmiş insanımızın daha donanımlı ve yetkin bireyler olması için şehrimizden başlayarak Sn. Valimizin başkanlığında tüm kurumların iş birliği ile şehrimizin imarı, insanımızın ihyası için eğitim öğretim döneminde çalışmalar ortaya koyduk, yeni dönem için bu doğrultuda planlamalar yapıyoruz.” dedi.

“Toplantının hayırlara vesile olacağı inancıyla ortaya konan çözüm ve önerilerle inanıyorum ki 2023-2024 eğitim öğretim yılında daha güçlü olacağız.”

“Açılmamış kanatların büyüklüğü bilinmezmiş, evet asrın felaketini yaşadığımız 2. dönemde milletimiz, devletiyle birlikte kanatlarını açtığında ne kadar büyük işler ortaya koyabildiğini bir kez daha göstermiş oldu.” diyerek konuşmasını sürdüren Çalışkan, “Depremin ilk anından başlayarak arama kurtarma çalışmalarından, acil yardım malzemelerinin teminine, bölgede ve ilimizdeki yardım ve psikososyal çalışmalara, ilimize misafir olan afetzedelere yönelik tüm kurumlarla ortaya konan çalışmalar bir kez daha milletimizin alicenaplığını göstermiştir. Özellikle afetzede çocuklarımızın eğitim öğretim çalışmalarının aksamadan devamı için her türlü desteği bizlere veren Sayın Valimize, öğrencilerin her gün okula ulaşımını sağlayan Karaman Belediyesine, il özel idaresine, üniversitemize, gençlik ve spor il müdürlüğü ile kültür ve turizm il müdürlüğüne, kısaca tüm resmi ve özel kurumlarımıza, hayırsever işadamlarına, kardeş okul çalışması ve yardımlarla gönül köprüleri kuran eğitim camiamızın tüm neferlerine ve velilerimize hassaten bu vesileyle bir kez daha teşekkür etmek isterim. Toplantının hayırlara vesile olacağı inancıyla ortaya konan çözüm ve önerilerle inanıyorum ki 2023-2024 eğitim öğretim yılında daha güçlü olacağız.” ifadelerini kullandı.

Vali Yardımcısı Oğuz Şenlik başkanlığında gerçekleştirilen toplantıda İl millî eğitim danışma komisyonu, eğitim ve öğretim hizmetlerinin il düzeyinde sürdürülmesinde karşılaşılan sorunlar hakkında millî eğitimin genel amaç ve temel ilkeleri doğrultusunda çözüm önerileri hazırlayarak eğitim ve öğretim hizmetlerinin toplumsal ihtiyaçlara cevap vermek üzere geliştirilmesine esas olacak ilke ve yöntem önerilerinde bulundu.

Ayrıca 2022-2023 eğitim öğretim yılının tamamlanmasının ardından İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ın başkanlığında, İl Millî Eğitim Müdürlüğü Konferans Salonu’nda okul ve kurum yöneticileriyle yılsonu değerlendirme toplantısı yapıldı.

04 Haziran 2023 Pazar günü gerçekleştirilen sınavla öğrenci alacak ortaöğretim kurumlarına ilişkin yapılan merkezî sınavın il değerlendirmesinin yapıldığı toplantıda Eğitim Müfettişleri Başkanı Ercan Uçar, İl Milli Eğitim Müdür Yardımcıları Abdurrahman Kurt ve İsmail Kılınç ile Şube Müdürleri Haşim Tunca, Mehmet Salih Koç, Şahin Yeter ve Tayfur Topal sorumlu oldukları bölümlerle ilgili yürütülen iş ve işlemler hakkında değerlendirmelerde bulunarak yaz döneminde yapılması planlanan çalışmalar hakkında bilgiler verdiler.

Toplantı soru cevap bölümünün ardından son buldu.