İlimizden Toki Anadolu Lisesinin proje ortağı olduğu ‘Dijital Yerliler için Dijital Araçlar’ (Digital Tools for Digital Natives) isimli Erasmus+ projesi kapsamında, Letonya, Portekiz, İtalya ve Macaristan’dan şehrimize gelen öğretmenler, İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan'ı ziyaret ederek projenin aşamaları, gerçekleştirilen çalışma ve hareketliliklere ilişkin deneyimlerini aktardılar.

Ülkemize ve Karaman'a hoş geldiniz diyerek konuşmasına başlayan İl Müdürü Mehmet Çalışkan, Avrupalı misafirlerini ilimizde ağırlamaktan dolayı memnun olduğunu dile getirdi. Mehmet Çalışkan, "Avrupa Birliği projeleri farklı ülkelerden gelen öğrencileri ve eğitimcileri buluşturan çalışmalardır. Bu tür projeleri kurum olarak önemsiyoruz. Sizleri Karaman'da misafir etmekten dolayı mutluyuz. Baktığınız zaman ortak bir miras oluşturduğumuza inanıyorum ve bu ortak miras çatısı altında kendi kültürümüzü yansıtıyoruz." dedi.

Karaman'ın tarihi, kültürü, medeniyeti ve yaşanmışlıklarıyla kadim bir şehir olduğunun altını çizen İl Müdürü Mehmet Çalışkan, "Mevlana Celaleddin Rumi'nin annesi Mümine Hatun ile kardeşlerini, Yunus Emre, Piri Reis ve Dursun Fakih şehrin tarihi ve tanınmış kişilerini Avrupalı misafirlerine anlattı. Çalışkan, "Karaman'ın tarihi camilerinden biri olan İmaret Camisi'nin kapısında şöyle bir yazı var: 'Kapımız açıktır girene, lokmamız helâldir yiyene' bizim felsefemiz ve anlayışımız bu. Sizleri bu anlayışla şehrimizde misafir ediyoruz. Bu ziyaretiniz güzelliklere, kaynaşmanıza ve hayırlara vesile olur inşallah. Projenizde ve çalışmalarınızda başarılar diliyorum." diyerek sözlerini tamamladı.

İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan’ın ardından konuşan İl Millî Eğitim Müdür Yardımcısı İsmail Kılınç ise Karaman’da yürütülen projelere ilişkin misafirlere bilgi aktarımında bulundu.

Proje kapsamında öğretmenler ve öğrenciler eğitim ortamlarında derslerde kullanılan dijital araçlarla ilgili farkındalık oluşturacak çalışmalara imza atarken birtakım kültürel faaliyetler ve etkileşimler gerçekleştirmişlerdir. Aynı zamanda proje faaliyetlerinin yaygınlaştırılması amacıyla Ölçme Değerlendirme Merkezi ve Rehberlik Araştırma Merkezine kurum ziyaretlerinde bulunmuşlardır.

Ziyaret, günün anısına verilen hediyeler ve çekilen fotoğraflarla sona erdi.