1994 yılında Mardin’in Savur ilçesinde öğretmen olarak görev yapmakta iken hain terör örgütü tarafından şehit edilen Ali Yıldız’ın vefat eden annesi merhume Ayşe Yıldız’ın Sarıveliler ilçesindeki cenaze namazına katılana İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, aileye başsağlığı dileklerini iletti.

Cenaze namazı sonrasında Sarıveliler’deki okulları ziyaret eden İl Müdürü Mehmet Çalışkan, Adiller Şehit Öğretmen Ali Yıldız İlkokulu/Ortaokulu ve Yunus Emre Çok Programlı Anadolu Lisesi öğretmenleriyle bir araya geldi.

Öğretmenler odasında eğitimcilerle sohbet eden İl Müdürü Çalışkan, Sarıveliler’deki öğrenci ve öğretmenlerle bir araya gelmekten dolayı mutlu olduğunu ifade ederek sözlerine başladı. Mehmet Çalışkan, “Şehit öğretmenlerimiz, ülkemizin dört bir yanında, eğitimin ışığıyla aydınlanmasını sağlamak için görevlerini yerine getirirken, maalesef hain saldırılara maruz kalmışlardır. Onlar, sadece öğrencilere bilgi ve değerler kazandırmakla kalmamış, aynı zamanda toplumumuzun geleceğine ışık tutmuşlardır. Bugün, onların adını anarken, onların hayatlarından ilham almalıyız. Onlar, eğitimin kutsal görevini yerine getirirken bile vatanları uğruna canlarını feda etmekten çekinmemişlerdir. Bu büyük fedakârlık, bizlere öğretmenlik mesleğinin ne kadar kutsal ve önemli olduğunu bir kez daha hatırlatmaktadır.” dedi.

“Şehit öğretmenlerimizin emaneti olan bu kutsal mesleği, daha da yücelterek, onların aziz hatıralarını yaşatmak ve gelecek nesillere taşımak hepimizin görevidir.” diyen Çalışkan, “Onların izinden giderek, ülkemizi daha müreffeh bir geleceğe taşımak için var gücümüzle çalışmalıyız. Onların emanet ettiği değerleri yaşatmak, eğitimdeki bu kutsal mirası sürdürmek hepimizin ortak sorumluluğudur. Şehit öğretmenlerimizi bir kez daha rahmet, minnet ve saygıyla anıyorum.” ifadelerini kullandı.