İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, Millî Eğitim Bakanlığı Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğünün depremin sosyal ve psikolojik etkilerinin azaltılması ile eğitim öğretimi olumsuz etkileyen durumların ortadan kaldırılması amacıyla hayata geçirdiği Kardeş Okul projesi çerçevesinde ilimizle kardeş okul eşleşmesi yapılan Kilis’te yapılan çalışmalara yönelik Karaman İl Milli Eğitim Müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalar ile ilgili detayları, TRT Çukurova Radyosu canlı yayınında anlattı.

“İLİMİZDEN 11 LİSEMİZ KİLİS’TEKİ 12 MESLEKİ EĞİTİM KURUM VE OKULU İLE KARDEŞ OKUL OLDU.”

Aynı anda 11 ili etkileyen yüzyılın felaketine karşı depremin hemen ardından harekete geçilerek tüm Türkiye ile birlikte yaraların daha hızlı sarıldığını belirten İl Müdürü Çalışkan, depremden sonra yürütülen çalışmalar hakkında kısa bir bilgilendirmenin ardından “İlk günden bu yana bölgede arama kurtarma çalışmaları, yardımların dağıtımı, psikososyal destek, kademeli olarak geçici ve kalıcı barınma ihtiyacının karşılanmasına yönelik desteklerle yaralar sarılmaya devam ediyor. 6 Şubattan bugüne gönüllü öğretmen, okul yöneticisi, mühendis, tekniker, psikolojik danışman ve rehber öğretmenlerimizle ölçme değerlendirme birimimizden oluşan gruplar ile bu süreçte toplam 156 arkadaşımız deprem bölgesine ziyaretler gerçekleştirdi. Devletimizin gücü ile Bakanlığımızın bünyesinde oluşturulan AKUB ekipleri ilk gün Karaman’dan yola çıkmıştı. Süreç içerisinde düzenlenen yardım kampanyaları, bölgeye giden gönüllü ve teknik destek ekipleri ile afetzede kardeşlerimizin yanında olduk. Kardeş Okul projesi de bu kapsamda Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün ortaya koyduğu örnek bir proje. İlimizden 11 lisemiz Kilis’teki 12 mesleki eğitim kurum ve okulu ile kardeş okul oldu.” şeklinde konuştu.

“PROJENİN HAYATA GEÇTİĞİ 22 ŞUBAT’TAN BU YANA 6 MESLEKİ VE TEKNİK ANADOLU LİSEMİZ KİLİS’E GİDEREK BÖLGEDEKİ KARDEŞ OKULLARIYLA İŞ BİRLİĞİNE BAŞLADI.”

Projenin başlamasıyla Kilis’teki okullarla hemen irtibata geçildiğini söyleyen Çalışkan, “Bakanlığımızın son yıllarda yoğun bir şekilde üzerinde çalışma yürüttüğü ‘Meslek Lisesi Memleket Meselesi’ fikri bu günlerde de etkisini göstererek Mesleki ve Teknik Eğitim Genel Müdürlüğümüzün teşvik ve yönlendirmeleriyle üretimden teknik desteğe kadar birçok çalışmaya imza atıldı. Kilis’teki okulların depremden etkilenme düzeyi hakkında elde edilen bilgiler doğrultusunda donanım malzemesi ihtiyacı olmadığı fakat özellikle psikososyal destek ve moral motivasyon bakımından okullarımıza ziyaretlerin gerçekleştirilmesi kararı alındı. Projenin hayata geçtiği 22 Şubat’tan bu yana 6 mesleki ve teknik Anadolu lisemiz Kilis’e giderek bölgedeki kardeş okullarıyla iş birliğine başladı. Spor malzemelerinden öğrencilere ulaştırılan hediyeler ve birlikte gerçekleştirilen etkinliklerle afetzede kardeşlerimizin yanında olundu. Halen ziyaretler devam ediyor. Bütün bunlar kadim medeniyetimizden milletimize miras kalan birlik ve beraberlik ruhu ile yardımlaşma duygularıyla ortaya konan çalışmalar. Her bir öğrencimize, velimize ve çok değerli meslektaşlarıma ile vatandaşlara teşekkür ediyorum.” dedi.

İyi dilek temennilerinin ardından canlı yayın programı sona erdi.