İl Millî Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, “30 Ağustos 1922'de Dumlupınar'da Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün başkumandanlığında zaferle sonuçlanan Büyük Taarruz'un 101’inci yıl dönümünü idrak etmenin sevincini ve gururunu yaşamaktayız.

Mazisi nice zaferlerle dolu şanlı milletimizin tarihinde önemli bir yere sahip olan bu galibiyetin ardından 100’üncü yılını kutladığımız Cumhuriyetimiz ilan edilmiş, bu zafer şanlı tarihimize altın harflerle yazılmıştır.

30 Ağustos Zaferi, önemli bir askeri başarı olmanın yanında milletimizin sarsılmaz azminin, sahip olduğu üstün iradenin, vatan ve millet sevgisinin, eşsiz kahramanlığın, birlik ve beraberliğimizin de unutulmaz sembolü olmuştur.

Tarihinin hiçbir döneminde esarete boyun eğmemiş aziz milletimizin vatanımıza ve bayrağımıza göz dikenlere Büyük Taarruz'da yaşattığı hezimeti, milletimiz aynı ruh ve kararlılıkla her daim vatanına sahip çıkarak gerektiği zaman yine tüm dünyaya bir kez daha göstermeye hazırdır.

Şairimizin "Bayrakları bayrak yapan üstündeki kandır. Toprak, eğer uğrunda ölen varsa vatandır" dizelerinde dediği gibi, vatanı için canını veren her şehidimiz, bu toprakları vatanımız olarak tescilleyen birer mühürdür. Ecdadımız, vatan toprağının bir karışını vermemek için büyük bedeller ödeyerek, bizlere her sayfası zaferlerle dolu bir tarih armağan etmiştir.

Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına gireceğimiz bu süreçte Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan'ın liderliğinde ortaya konan Türkiye Yüzyılı vizyonu doğrultusunda daha nice başarılar için var gücümüzle yol alıyoruz.

Bu duygu ve düşüncelerle; istiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, ülkemizin ve milletimizin bölünmez bütünlüğü için canlarını veren aziz şehitlerimizi rahmetle, kahraman gazilerimizi şükranla anıyor, milletimizin 30 Ağustos Zafer Bayramı'nı kutluyorum” dedi.