Kazımkarabekir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünce hayata geçirilen “Kâzımkarabekir Ecdat Işığında Yürüyor” projesiyle birlikte öğrencilere ilçenin önemli değerlerinin tanıtılmasına yönelik 1 ay boyunca çalışmalar yapılıyor.

Proje çerçevesinde ilçedeki tüm okullarda Ocak ayı içerisinde Şark Cephesi Komutanı olarak Ruslar ve Ermenilere karşı büyük zaferler kazanan Kazım Karabekir Paşa’nın tanıtılması ve anlatılmasına yönelik çalışmalar yürütülecek.

Ocak ayında yapılacak çalışmalara ilişkin bilgi veren İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Eryiğit, "Kazımkarabekir ilçemizin önemli değerlerinden biri olan Kazım Karabekir Paşamızın evlatlarımıza en güzel şekilde anlatılmasını hedeflediğimiz çalışma bir ay boyunca sürecektir.

Karaman’ın Kazımkarabekir İlçesinden olan Osmanlı Ordusu subaylarından Mehmet Emin Paşa ile Havva Hanım'ın 5 erkek çocuğundan biri olarak dünyaya gelmiştir. Birinci Dünya Savaşı'nda başta Çanakkale olmak üzere birçok cephede savaşan bir komutan idi. Askerî zaferlerin yanı sıra, yetim çocuklara gösterdiği ilgisinden ötürü "Yetimlerin Babası" olarak adlandırıldı. Birçok yerde yetimhaneler kurarak savaştan dolayı yetim kalmış çocuklara buralarda eğitim verilmesini sağladı. Şark Cephesi Komutanı olarak, Ruslar ve Ermenilere karşı büyük zaferler kazanan ve doğudaki kesin sınırımızın çizilmesinde çok önemli rol oynayan Kazım Karabekir Paşa bu büyük başarıları nedeni ile “Şark Fatihi” unvanını almıştır.

Öğrencilerimiz bu çalışma ile hem askeri hem insani değerleriyle bizlere örnek olan hemşehrimiz Kazım Karabekir Paşa'yı detaylı şekilde öğrenecekler.

İlçedeki bütün okullarda panolar, sunumlar, programlar yapılmasının yanı sıra ay sonunda final programı ile tüm öğrencilerin Kazımkarabekir Paşa'yı daha detaylı bir şekilde tanımalarına katkı sunulacaktır.

Ekim ayında Yunus Emre, Kasım Ayında Mustafa Kemal Atatürk, Aralık ayında Mevlana ile devam eden projede bu ay Kazım Karabekir paşamızı, Şubat ayında Piri Reis, Mart ayında İbn-i Sina, Nisan ayında Fatih Sultan Mehmet ve Mayıs ayında Karamanoğlu Mehmet Bey Türk büyüklerimizle ilgili çalışmalarla devam edecektir.

Anne babalardan ricam o ayın ecdat büyüğü ile ilgili evlerinde de konuşsunlar. Çocuklarından ecdat büyüğü ile ilgili öğrendiklerini anlatmasını istesinler. Bütün ilçe ecdat büyüğümüzü en güzel şekilde tanıyarak evlatlarımızın bu büyüklerimizi rol model olmasını birlikte sağlayalım.

Çalışmada görev alan okul yöneticilerimize, öğretmenlerimize ve öğrencilerimize teşekkür eder, projenin başarılı olmasını temenni ederim" dedi.