banner464

İlçede Gaziler Onurlandırıldı

100. yılında Çanakkale Programının Onur Konukları Karamanlı Gazilerimiz oldu

İlçede Gaziler Onurlandırıldı

100. yılında Çanakkale Programının Onur Konukları Karamanlı Gazilerimiz oldu

20 Mart 2015 Cuma 13:51
780 Okunma
İlçede Gaziler Onurlandırıldı
 Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi Kazım Karabekir Meslek Yüksek Okulu’nun düzenlemiş olduğu 100. yılında Çanakkale Programı’na Kazımkarabekir Belediye Başkanı Ali İhsan Alanlı, KMÜ İslami İlimler Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Halit Çalış, Doç.Dr. Mehmet Arabacı, Karaman Muharip Gaziler Derneği Üyeleri,  öğretim görevlileri, ilçede bulunan kamu görevlileri ve çok sayıda öğrenci katılımıyla gerçekleşti.

Konferansta  konuşma yapman Doç.Dr. Mehmet Arabacı,’’ Çanakkale Zaferi, dünya tarihinde bir dönüm noktasının yaşandığı, güç dengelerinin değiştiği, olayların akışı üzerinde Türk Ulusunun belirleyici bir rol oynadığı, Kurtuluş Savaşımızın ilk meşalesinin tutuşturulduğu, yüce Türk ulusunun kahramanlık ve fedakarlığının doruk noktasına ulaştığı bir prestij ve azmin mücadelesi olmuştur. Çanakkale Zaferi, kahraman askerlerimizin, cihanı hayrete düşüren bir îman ve kahramanlık destanıdır. Bu zafer, milletimizin, iman ve azminin, metanet ve gücünün açık bir göstergesidir. Türk Ordusu’nun Çanakkale’de vermiş olduğu bu büyük mücadele sadece dünya tarihi üzerinde yarattığı büyük etkiyle değil, Türk savaş sanatının uygulanış tarzı, başta Büyük Önder Atatürk olmak üzere, kanlı mücadelede ön plana çıkardığı kahramanlar ve askeri dehalar, Türk askerinin doğasında bulunan insani değerlerin savaş sahasında tezahürü bakımlarından da dünya savaş tarihinde örneği olmayan bir olaydır’’. dedi

Çanakkale Zaferi, vatanın bütünlüğü ve ulusun bağımsızlığı söz konusu olduğunda, Türk milletinin neleri başarabileceğinin en güzel kanıtıdır. Çanakkale bilinci ve varlığı ifade edilmeye çalışılmıştır. Bu önemli günde vatanın birliği düzeni için mücadele bir kez daha hatırlatılmıştır. 
Karaman Muharip Gaziler Derneği  Başkanı Behiç Baş konuşmasında ise;’’ Bugün kendi öz vatanımızda nefes almamızı, özgürce yaşamamamızı sağlayan tüm Çanakkale şehitlerimizi, kendi kendimizi yönetme hakkı veren, bağımsızlığımızı bize armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarını rahmetle anıyorum” dedi.


Yoğun ilgi gösterilen program örgencilerin şiirleri ve verilen teşekkür belgeleri alkışlarla son buldu. 

Son Güncelleme: 20.03.2015 18:05
Yorumlar