banner464

İlimizde Zengin Kömür Yatakları Bulunmuştur

İlimizdeki Zengin Kömür Yatakları İçin Termik Santraller Kurulacak

İlimizde Zengin Kömür Yatakları Bulunmuştur

İlimizdeki Zengin Kömür Yatakları İçin Termik Santraller Kurulacak

01 Şubat 2012 Çarşamba 14:32
5987 Okunma
İlimizde Zengin Kömür Yatakları Bulunmuştur
Karaman Milletvekilimiz Sayın Mevlüt Akgün bu konu ile ilgili yaptığı yazılı basın açıklamasında;

“Maden Teknik Arama Genel Müdürlüğümüzün yaptığı çalışmalar neticesinde Konya İlimizin Karapınar İlçesi ile Karamanımızın Ayrancı İlçesi Ambar ve Kavuklar Köyleri ile Akçaşehir Kasabasında zengin kömür yatakları bulunmuştur. Bulunan rezervin 1.8 Milyar Ton olduğu ve ülkemizde Elbistan Bölgesinden sonra en büyük ikinci rezerve sahip kömür yatakları olduğu belirtilmiştir.

Kömür rezervinin çok olması sebebi ile EÜAŞ Genel Müdürlüğü tarafından bu bölgede Termik Santraller kurulması için de çalışmalar başlatılmıştır.

Bölgede kurulacak Termik Santrallerin 5000 megawatt’lık güce sahip olacağı ifade edilmiştir.

Termik Santralin özel sektör veya kamu-özel sektör ortaklığı ile yapılacağı belirtilmiştir. Şu anda etüt çalışmaları devam eden projeye 2013 yılında başlanacağı ve 5-6 yıl içerisinde sonuçlanacağı ifade edilmiştir.

Ayrancı ilçemizde yapılan Doğalgaz Çevrim ve Rüzgar Enerjisi Santrali dikkate alındığında ve ayrıca, Güneş Enerjisi potansiyelinin de Türkiye’nin en iyi illerinden biri olduğu düşünüldüğünde, Karamanımızın önümüzdeki yıllarda ciddi enerji yatırımlarına ev sahipliği yapacağını düşünüyor, bu çalışmaların hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Yorumlar