Türkiye genelindeki 81 ilde tarım ve kırsal alanlarda yatırım yapacak girişimciler için büyük fırsatlar sunacak olan IPARD III Programı, Avrupa Birliği'nin aday ve potansiyel aday ülkelerine mali destek sağlama amacını taşıyor.

IPARD III Programı kapsamında 1. çağrı ile toplam 66 milyon avro tutarında hibe desteği verilecek. Bu destek, tarım ve balıkçılık ürünlerinin işlenmesi ve pazarlanmasına yönelik çeşitli yatırımları içeriyor. Kırmızı ve beyaz et kesimhaneleri, et işleme ve parçalama, süt işleme, süt toplama, peynir altı suyu işleme, meyve/sebze soğuk hava depoları, su ürünleri işleme ve yumurta işleme tesislerine yönelik projeler desteklenecek.

Başvurular, TKDK'nin resmi internet sitesi üzerinden online olarak gerçekleştirilecek. Başvuru süreci yarın başlayacak ve 7 Mayıs'ta sona erecek. Başvuru çıktıları ile istenilen diğer belgeler ise 9 Mayıs tarihine kadar TKDK il koordinatörlükleri veya il irtibat ofislerine teslim edilebilecek.

Önümüzdeki aylarda yapılacak çağrılarla birlikte toplamda 248 milyon avro tutarında hibe desteği sağlanacak ve 450 milyon avroluk yatırım gerçekleştirilecek. Bu yatırımlarla yaklaşık 20 bin kişilik istihdam sağlanması öngörülüyor.

IPARD III Programı'ndan yararlanmak isteyen yatırımcılar, başvuru paketlerini hazırlayarak TKDK'nin çevrim içi başvuru sistemine girmeli ve onay sürecinin ardından ilgili belgeleri TKDK il koordinatörlüklerine teslim etmelidirler. Proje değerlendirme ve seçim aşamalarının tamamlanmasının ardından, başarılı olan projeler hibe desteğinden faydalanacak ve yatırımlarını gerçekleştirebileceklerdir.