IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi Foto Galeri: IPARD III Tanıtım ve Bilgilendirme Toplantısı Düzenlendi

Toplantıda, Yönetim Otoritesi uzmanları tarafından IPARD III Programı (2021-2027) kapsamında desteklenen sektörlere yönelik geniş kapsamlı bilgilendirme sunumu yapıldı. Programın uygulanması ile ilerleyen zamanda özellikle kolektif yapılar ve potansiyel faydalanıcıların IPARD programı kapsamında tedbirlere başvuru sayısının artırılması ve fonların daha etkin olarak kullanılması  ayrıca toplantılara katılım sağlayan kamu kurum ve kuruluşlarındaki paydaşların bilgilendirilmesiyle, IPARD III Programın tanıtımının geniş bir kitleye ulaşması hedeflenmektedir.

İlimizde düzenlenen toplantıya,   Kazımkarabekir Belediye Başkanı Recep Boyacıoğlu, İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş, TKDK İl Koordinatörü Özgür Öztürk, Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Gökhan Alkan, MEVKA Uzmanları, Karaman Ziraat Odası Temsilcisi, İlçe Ziraat Odası Başkanları, çiftçi örgütleri,  birlikler ve kooperatiflerin başkan ve temsilcileri,  çiftçiler, yatırımcılar, LEADER - Yerel Eylem Grupları, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü ve TKDK İl Koordinatörlüğü personeli, yereldeki medya kuruluşları temsilcileri katılım sağladı. 

TKDK İl Koordinatörü Özgür Öztürk IPARD programları, İl Tarım ve Orman Müdürü Yusuf Şahinbaş ise İl Müdürlüğünce uygulanan kırsal kalkınma projeleri, yatırımlar ve çalışmalar hakkında katılımcılara sunumlarını gerçekleştirdiler.

İl Müdürü Yusuf Şahinbaş toplantıda yapmış olduğu sunumda katılımcılara İlimizin arazi varlığı, ilimiz bitkisel ve hayvansal üretimi hakkında bilgi verdikten sonra çiftçi ve yetiştiricilerimize 2022 yılında bitkisel üretimde 157,1 Milyon TL hayvancılık destekleri kapsamında 43,4 Milyon TL olmak üzere Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından toplamda 200,5 Milyon TL destekleme ödemesi yapıldığını, Kırsal Kalkınma  Destekleri kapsamında Bakanlığımızın hibeler verdiğini,  desteklerin ve çalışmaların artarak devam edeceğini söyledi. İl Müdürü ŞAHİNBAŞ, 2022-2023 yıllarında ekonomik altyapı  yatırımları için 508 projeye 46,6 Milyon TL, sulama projeleri için 908 üreticimize 31,7 Milyon TL, Uzman Eller Projesi kapsamında 17 genç üreticimize 1,7 Milyon TL destek verildiğini,   Ayrancı İlçemizde Divle Obruk Peyniri Üretim ve Satış Tesisinin tamamlandığını ifade etti.

KOP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı tarafından finanse edilen Karaman Elma Sınıflandırma ve Tasnifleme Tesisinin 17 Nisan 2023 tarihinde ihalesinin gerçekleştirileceğini söyleyen ŞAHİNBAŞ, tesisin Karaman’ımıza ve elma üreticilerimize hayırlı olmasını diledi.

IPARD Yönetim Otoritesinde görevli Uzman Gökhan Çengel tarafından toplantıda katılımcılara meyve ve sebzelerin işlenmesi ve pazarlanması sektöründeki soğuk hava depoları, kırsal turizm ve rekreasyonel faaliyet tedbirleri, yenilenebilir enerji tesisleri çeşitleri ve IPARD III programı kapsamında desteklenen sektörlerin alt ve üst limitleri hakkında bilgi verdi. Toplantı katılımcılar tarafından sorulan soruların cevaplanması ile sona erdi.