Okul idaresi tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Cumhuriyetimizin yüzüncü yılını kutlarken öğrencilerimize bu vatanın doğal ve kültürel varlıklarının da farkına varıp onları benimseyip sahip çıkma bilinci geliştirmek adına tertip edilen organizasyon 9. sınıf öğrencileriyle gerçekleştirildi.

“Doğaya zarar verme, onu kendi haline bırak”  ilkesiyle, etkinlik esnasında öğrencilerimiz hiçbir atıklarını doğaya bırakmadıkları gibi önceden bırakılmış çöpleri toplayarak arkalarında bulduklarından çok daha temiz bir yer bıraktılar.

Duyarlı olmak aynı zamanda sorumluluk sahibi olmayı gerektirir, düsturu ile öğrencilerimizle yaptığımız etkinlikle bitkilere, hayvanlara, taşa, toprağa, suya kısacası doğadaki her ögeye karşı hassasiyet gösterirken toplumsal bir farkındalık yaratmaya çalıştık.

Taşıyla toprağıyla her santimi ayrı bir değer olan ülkemizin daha nice yüz yıllara kavuşabilmesi için Cumhuriyetimizin değerlerine sahip çıkan, sorumluluk alan, kafa yoran, fikir üreten, çözüm bulan bireyler yetiştirmek amacımızdır, bu amaçla İrfan Ataseven Anadolu Lisesi olarak ideallerimiz peşinde koşmaya devam edeceğiz.”