banner464

Başkan Eşi, Engelleri Aşmak İçin Tekerlekli Sandalyeye Oturdu

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, engellilerin yaşadıkları zorlukları hissetmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bir gün boyunca Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya...

Başkan Eşi, Engelleri Aşmak İçin Tekerlekli Sandalyeye Oturdu

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, engellilerin yaşadıkları zorlukları hissetmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bir gün boyunca Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya...

23 Ekim 2014 Perşembe 12:03
22 Okunma
Başkan Eşi, Engelleri Aşmak İçin Tekerlekli Sandalyeye Oturdu
Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, engellilerin yaşadıkları zorlukları hissetmek ve farkındalık yaratmak amacıyla bir gün boyunca Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ile birlikte Beylikdüzü’nde tekerlekli sandalye ile dolaştı.

Beylikdüzü Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun eşi Dilek İmamoğlu, bedensel engelli bireylerin yaşadıkları zorlukları hissetmek ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla anlamlı bir etkinliğe imza attı. Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği’nin Beylikdüzü Dereağzı Mahallesi’nde bulunan yerini ziyaret eden Dilek İmamoğlu, dernek yöneticilerine, engelli bir bireyin yaşadığı zorlukları hissetmek için tekerlekli sandalye ile bir gün boyunca günlük hayatını yaşamak istediğini dile getirdi.

Bir belediye başkanı eşi olarak bir ilki gerçekleştiren Dilek İmamoğlu, geçirdiği trafik kazası neticesinde kendisi de bir omurilik felçlisi olan Semra Çetinkaya ile Beylikdüzü’nü dolaştı. Gezi boyunca bir yandan Semra Çetinkaya’dan tekerlekli sandalyeyi doğru kullanmanın kurallarını öğrenen Dilek İmamoğlu, diğer yandan da hatalı uygulamalar ve yapılması gerekenler konusunda bilgiler aldı.

“ENGELLERİ BİRLİKTE AŞABİLİRİZ”

Toplumda yanlış uygulamalar ve ihmaller sonucu sadece tekerlekli sandalye kullananların değil, aynı zamanda bebek arabası kullanan anne ve yaşlı bireylerin de zorluklar yaşadığına dikkat çeken Dilek İmamoğlu, engelsiz bir toplumu gerçekleştirmenin ilk yolunun herkesin bu konuda sorumluluk üstlenmesiyle mümkün olacağını belirterek engellerin hep birlikte hareket edilerek aşılabileceğini söyledi.

İlk engelle evinden çıkarken karşılaştığını ifade eden Dilek İmamoğlu, “Yaşama sevinci olan bir insan her zaman mutlu olur. Ancak engelli bir bireyin yaşama sevinci olsa dahi onu mutsuz eden karşısına çıkan engelleri var. Bu konuda toplumumuz ne kadar bilinçlenirse engeller o kadar azalır” diye konuştu.

Gezi süresince TOFD Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ile çay bahçesi, alışveriş merkezi, ibadethane, işletme gibi birçok yere uğrayan Dilek İmamoğlu, karşılaştığı vatandaşlarla da sohbet ederek yaşadıkları zorlukları dinledi. En çok eğimi hatalı rampalarda zorlandığını dile getiren Dilek İmamoğlu, tespit ettiği bütün sorunları eşi ile paylaşacağını söyledi.

“BEYLİKDÜZÜ BİRÇOK İLÇEYE GÖRE ŞANSLI”

Beylikdüzü’nün yeni bir ilçe olduğu için şanslı olduğunu, bilinçli uygulamalarla engellerin kaldırılabileceğini belirten TOFD Başkan Yardımcısı Semra Çetinkaya ise, “Kaldırımların iniş ve çıkış rampaları sorunlu ancak ilk defa kaldırımlarda bu kadar uzun süre gidebildim. Kendimi yürüyüşe çıkmış gibi hissettim. Birçok ilçede bunu yapmanız çok zor” dedi.

DUYARLI ESNAF SERTİFİKA İLE ÖDÜLLENDİRİLECEK

Türkiye Omurilik Felçlileri Derneği olarak Dünya Engelliler Günü dolayısıyla 2 Aralık’ta Beylikdüzü Kültür Merkezi’nde bir sempozyum gerçekleştireceklerinin de bilgisini veren Semra Çetinkaya, “Dilek hanım ile bugün yaptığımız gezide uğradığımız işletmelerden, engel gördüğümüz noktaları 2 Aralık’a kadar kaldırmalarını istedik. Duyarlılık göstereceklerinin sözünü aldık. İşyerini engelsiz hale getiren esnafımızı o gün davet ederek duyarlılıklarından ötürü sertifika takdiminde bulunacağız” diye belirtti.

BELEDİYE BAŞKANI EŞLERİNE ÇAĞRI

Yerel yönetimlere engelli standartlarına uymayan yapılaşmalara ruhsat verilmemesi için de çağrıda bulunan Çetinkaya, “Dilek hanımı yürekli davranışından dolayı kutluyorum. Bütün belediye başkanı eşlerini de bu konuda duyarlılığa davet ediyorum” dedi.

Yorumlar