banner464

Feshane Mersin Tanıtım Günleri

Mersin lezzetleri ve Mersin geleneği ilk kez Mersin Valiliği, MİYSAD ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Feshane Mersin Tanıtım Günleri ile İstanbullularla buluştu.Mersin mutfağı ve yöresel ürünlerini ve kültürünü...

Feshane Mersin Tanıtım Günleri

Mersin lezzetleri ve Mersin geleneği ilk kez Mersin Valiliği, MİYSAD ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Feshane Mersin Tanıtım Günleri ile İstanbullularla buluştu.Mersin mutfağı ve yöresel ürünlerini ve kültürünü...

28 Kasım 2014 Cuma 18:12
68 Okunma
Feshane Mersin Tanıtım Günleri
Mersin lezzetleri ve Mersin geleneği ilk kez Mersin Valiliği, MİYSAD ve Mersin Büyükşehir Belediyesi tarafından organize edilen Feshane Mersin Tanıtım Günleri ile İstanbullularla buluştu.

Mersin mutfağı ve yöresel ürünlerini ve kültürünü İstanbullulara tanıtmak amacıyla Feshane’de Mersin Tanıtım Günleri düzenlendi. Mehteran takımı ve yöresel halk oyunu gösterileri ile başlayan tanıtım günlerine, Mersin Büyükşehir Valisi Özdemir Çakacak, İstanbul İl Emniyet Müdürü Selami Altınok, AK Parti Mersin Milletvekili Münevver Ökten, Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Burhanettin Kocamaz, Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkapdan, MİYSAD Başkanı Mehmet Mazak katıldı. Tanıtım günleri protokol üyeleri açılış kurdelesini birlikte kestiler.

Mersin tatlarının, yöresel kıyafetlerin ve ürünlerin bulunduğu tanıtım stantlarında tantuniden Mersin tatlısı kerbiçe, peynir çeşitlerinden, yine Mersin’in şifalı besin kaynağı keçiboynuzu pekmezine kadar değişik tatların sunumunun yapıldığı günde vatandaşların ilgisini en çok Mersin denildiğinde akla gelen lezzet tantuni çekti. Vatandaşlar Mersinli ustaların hazırladığı Tantuni’yi yiyebilmek için sıraya girdiler, uzun kuyruklar oluşturdular.

Tanıtım günlerine katılan İstanbul İl Emniyet Müdürü Selamı Altınok Mersin’i çok farklı sevdiğini dile getirerek, “Şehirlerimizi İstanbul’da ağırlamaktan kendi adıma büyük bir mutluluk duyuyorum” dedi.

“AMACIMIZ MERSİN’İN GÜZELLİKLERİNİ TANITMAK”

Mersin Büyükşehir Valisi Özdemir Çakacak, ülkenin her köşesinin özel ve güzel olduğunu vurgulayarak, “Ülkemiz gerçekten cennet gibi bir ülke şehirlerimizin hepsinin ayrı özelliği, güzelliği var” dedi. Mersin ülkenin cennet köşelerinden ifadelerini kullanan Çakacak sözlerini şöyle sürdürdü:

“İnsanıyla, 321 kilometrelik eşsiz sahiliyle, Toros’taki yaylalarıyla, sanayisiyle, ticaretiyle, güzel insanlarıyla cennetten bir yer. Biz istedik ki Mersin’i İstanbul’a getirelim, İstanbul’da Mersin teneffüs edilsin. Hem İstanbul’da yaşayan Mersinliler, hem güzel ülkemizin güzel insanları bu şehri de tanısın. Amacımız, sahip olduğumuz güzellikleri, geçmişten bize intikal eden insanlık mirasını, doğal güzellikleri, bütün ülkemiz insanlarına tanıtabilmek.”

“MERSİN İÇİN YAPILANLARIN EN İYİSİ BU”

Kendisi de Mersinli olan Ümraniye Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Küçükkapdan yapılan tanıtım gününün Mersin adına yapılanların en iyisi olduğunu belirterek, “6 ay önce kurulan bir derneğiz MİYSAD’ız amatör ruhla kurulan bir derneğiz. Amatör ruhumuzu bugün profesyonele taşıyoruz. İstanbul’da yaşayan Mersinliler olarak ilk defa İstanbul’dan Mersin’e sesleniyoruz. Bugün İstanbul’un havasını bile değiştirdik İstanbul ısındı. Bugün binlerce insan buraya geldi. Mersin’in tatlarını, kültürünü, lezzetlerini, sohbetini burada yaşatmaya çalışacağız.4 gün sürecek olan tanıtım günlerinde dolu dolu etkinliklerimiz var” diye konuştu.

Mersin Tanıtım Günleri 4 gün boyunca devam edecek.

Yorumlar