banner464

’gezici Ev’ Enerji Tasarrufunu Anlatacak

Enerji verimliliğinin sağlanması acıyla hazırlanan Verimli ve Temiz Enerji Destek Programı’nın ilki Başakşehir’de gerçekleştirildi. Proje kapsamında hazırlanan ‘Gezici Ev’ isimli TIR, İstanbul’un dört bir yanını gezerek vatandaşları...

’gezici Ev’ Enerji Tasarrufunu Anlatacak

Enerji verimliliğinin sağlanması acıyla hazırlanan Verimli ve Temiz Enerji Destek Programı’nın ilki Başakşehir’de gerçekleştirildi. Proje kapsamında hazırlanan ‘Gezici Ev’ isimli TIR, İstanbul’un dört bir yanını gezerek vatandaşları...

18 Aralık 2014 Perşembe 09:48
58 Okunma
’gezici Ev’ Enerji Tasarrufunu Anlatacak
Enerji verimliliğinin sağlanması acıyla hazırlanan Verimli ve Temiz Enerji Destek Programı’nın ilki Başakşehir’de gerçekleştirildi. Proje kapsamında hazırlanan ‘Gezici Ev’ isimli TIR, İstanbul’un dört bir yanını gezerek vatandaşları bilgilendirecek.

İstanbul Kalkınma Ajansı’nın ‘2014 Yılı Verimli ve Temiz Enerji Destek Programı’ kapsamında desteklediği, Çevre Kuruluşları Dayanışma Derneği (ÇEKUD) ve Çevre Vakfı işbirliğinin yanı sıra UGETAM’ın iştirakiyle yürütülen enerji tasarrufu konusu, İstanbul’un ilçelerinde anlatılacak. Çevre bilincinin geliştirilmesi, gelecek nesillere tasarruf bilincinin yerleştirilmesi ve daha temiz bir çevrede yaşanabilmesi amacıyla hayata geçirilen proje kapsamında, İstanbul’un meydanları ve okulları TIR’la gezilecek.

Başakşehir Anadolu Lisesi’nde başlatılan projenin açılışına Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş, ÇEKUD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dikici, Çevre Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Doç. Dr. Eyüp Dibek ve İlçe Milli Eğitim Şube Müdürü Ramazan Yılmaz katıldı.

"HES’LERE KARŞI DEĞİLİZ"

Programın açılışında konuşan ÇEKUD Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Dikici, “Türkiye olarak su kaynaklarının yüzde 40’ından istifade ediyoruz. Yani yüzde 60’ından istifade edemiyoruz. İşte bu 10 yıllık planlanan ve inşaatı devam eden hidroelektrik santralleri (HES) bittiği zaman ancak yüzde 100’ünden istifade edebileceğiz. Dolayısıyla çevresel etki değerlendirme raporlarına uygun kalındığı sürece HES’lere karşı değiliz. Çevreye en duyarlı enerji temin yöntemidir” diye konuştu.

18 BİN KİŞİYE ULAŞILMASI AMAÇLANIYOR

Projenin gençler için ayrı bir önem taşıdığının altını çizen Çevre Vakfı Yönetim Kurulu Üyesi Doç. Dr. Eyüp Dibek, “Yaklaşık 18 bin kişiye ulaşmak temel hedefimiz. En çok da öğrencilerimize ulaşmak istiyoruz. Geleceğimizin teminatı olan sizlere ulaşmak istiyoruz. Tasarruf aslında bizim öz kültürümüzde olan, fakat son 15-20 yılda unuttuğumuz bir konu” dedi.

“ENERJİYE İHTİYACIMIZ VAR, FAKAT ENERJİ KAYNAKLARIMIZ YOK”

Gelişen ekonomiyle birlikte enerjiye duyulan ihtiyacın her geçen gün daha da arttığını belirten Başakşehir Belediye Başkan Yardımcısı Haluk Dikbaş ise “Evlerimizde kullandığımız enerji fabrikadaki enerji gibi. Aynı zamanda da üretmek için mutlak enerjiye ihtiyaç var. Üretmek, gelişmek için enerjiye ihtiyacımız var. Fakat enerji kaynaklarımız yok. Mesela yakıt olarak kullandığımız petrol ürünlerinde, ülkemizde karşıladığımız oran yüzde 10 civarında. Yüzde 90’ını dışarıdan almak zorundayız. Almış olduğumuz bu ürüne ürettiklerimizi vermek zorundayız. Ama bu bizim milli kaynağımız olsaydı gelişim hızımız şu an çok farklı olacaktı” ifadelerini kullandı.

Konuşmaların ardından okul bahçesine çıkan öğrenciler ve protokol üyeleri, ‘Gezici Ev’ isimli TIR’ın içerisine girerek görevlilerden tasarruf tedbirleri konusunda bilgi aldı. 31 Ağustos 2015’e kadar sürecek proje kapsamında, 38 ilçe ve 70 okulda bilgilendirme çalışmaları yapılacak.

Yorumlar