İstiklal Marşı’mız 102 Yaşında Foto Galeri: İstiklal Marşı’mız 102 Yaşında
TOKİ Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen program, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim tilavetinin okunmasıyla devam eden programda günün anlam ve önemini belirten konuşmasını TOKİ Anadolu Lisesi Müdürü Akif Veli Külcü yaptı.

“İSTİKLAL MARŞI'NIN SÖZLERİ, TÜRK MİLLETİNİN BAĞIMSIZ MÜCADELESİNDEKİ KARARLILIĞINI YANSITIR”

Okul Müdürü Külcü yaptığı konuşmada; “Bugün Türk milleti için önemli bir gün. 12 Mart İstiklal Marşı'nın kabulünün yıl dönümü. Bu özel bir Türkiye Cumhuriyeti'nin sembolü haline gelen İstiklal Marşı'nın Türk milletine bağımsızlık mücadelesinin sembolü olduğunu hatırlatmak için bir fırsat. Ancak ülkemizin son dönemlerde yaşadığı deprem felaketleri nedeniyle bugünü sadece milli maaşımızın kabulünü kutlamak amacıyla değil aynı zamanda son depremlerde hayatını kaybeden vatandaşlarımızı anma günü olarak da görüyoruz. Depremler hayatımızın her anında var olan bir gerçek ve maalesef son depremde de pek çok vatandaşımızı kaybettik. Onlara Allah'tan rahmet, yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyoruz. Ayrıca depremlerde yaralanan vatandaşlarımızın bir an önce sağlığına kavuşmalarını temenni ediyoruz.  Milli marşımızı yazan Şairimiz Mehmet Akif Ersoy, Türk milletinin bağımsızlık mücadelesindeki ruhu en güzel şekilde ifade eden isimlerden biridir. İstiklal Marşı'nın sözleri Türk milletinin vatan ve bayrak sevgisini, bağımsız mücadelesindeki kararlılığını ve iman gücünü yansıtır. Mehmet Akif Ersoy'un bu eseri Türk milletinin milli şuurunu güçlendirmek için bir simgedir. İstiklal Marşı kabulünün yıl dönümü Türk milletinin birlik ve beraberliğini pekiştirmek için de önemlidir. Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşundan bu yana geçen süre boyunca Türk milleti olarak hep birlikte hareket ederek birçok zorluğun üstünden geldik. Bugün de birbirimize destek olarak son depremde yaşanan acıları unutmayarak ve milli şuurumuzu güçlendirerek gelecekte karşılaşabileceğimiz zorlukların üzerinden hep beraber geleceğiz. Sevgili gençler, Mehmet Akif Ersoy'un İstiklal Marşı'nda ifade ettiği vatan ve bayrak sevgisi Milli şuurumuzu güçlendirmek için örnek alabileceğimiz bir tutumdur. Bu özel gün vesilesiyle Türk milletinin bağımsız mücadelesinde şehit olan kahramanlarımızı ve İstiklal Marşı'mızın yazarı Mehmet Akif Ersoy bir kez daha anıyoruz. Onları fedakarlıkları sayesinde bugün özgür ve bağımsız bir cumhuriyet, Türkiye Cumhuriyeti'ni yaşıyoruz. Bu ülkeyi sevenin, vatanına hizmet etmenin ve milli şuurun güçlenmesini, siz gençlerin de en önemli görevlerinden biri olduğunu unutmamalısınız. Ülkemizin geleceği sizlerin elinde. Son olarak günün anlam ve önemini bir kez daha vurgulama yaparak Türk milletinin Milli marşının kabulünün yıl dönümünü kutluyorum. İstiklal Marşı'nın sözleri bizlere yol gösterici olsun. Türk milleti olarak hep birlikte daha güçlü bir geleceğe yürüyelim” dedi.

Konuşmanın ardından programda, TOKİ Anadolu Lisesi öğrencileri tarafından hazırlanan Oratoryo gösterisi yapıldı. Öğrencilerin sergilemiş oldukları performans davetliler tarafından büyük beğeniyle izlendi. Programın sonunda ilkokul ve ortaokul arası düzenlenen İstiklal Marşı’nı güzel okuma yarışmasının birincilerine protokol üyeleri tarafından hediyeleri takdim edildi.

Programa, Karaman Vali Yardımcısı V. Abdullah Emre Özefe, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Çetinkaya, İl Emniyet Müdür Yardımcısı Oktay Nebi Kavurma, İl Milli Eğitim Müdürü Mehmet Çalışkan, SGK İl Müdürü Serdar Fındık, Ticaret İl Müdürü Adem Özcan, okul müdürleri, öğrenciler ve veliler katıldı.