banner464

Ak Partili Şengül’den Kentsel Dönüşüm Atağı

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Kentsel dönüşüm konusunda ne altadan nede aldatılan olacaklarını ifade ederek, “Dönüşümde önceliğimiz insan. Beklentileri karşılayamayan insanların hayalleriyle ters düşen bir kentsel dönüşüm...

Ak Partili Şengül’den Kentsel Dönüşüm Atağı

AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Kentsel dönüşüm konusunda ne altadan nede aldatılan olacaklarını ifade ederek, “Dönüşümde önceliğimiz insan. Beklentileri karşılayamayan insanların hayalleriyle ters düşen bir kentsel dönüşüm...

26 Kasım 2014 Çarşamba 16:05
68 Okunma
Ak Partili Şengül’den Kentsel Dönüşüm Atağı
AK Parti İzmir Milletvekili Aydın Şengül, Kentsel dönüşüm konusunda ne altadan nede aldatılan olacaklarını ifade ederek, “Dönüşümde önceliğimiz insan. Beklentileri karşılayamayan insanların hayalleriyle ters düşen bir kentsel dönüşüm projesi içinde asla olmayız. Kentsel dönüşümde hiçbir şeklide vatandaşa dayatma yapılamaz.Kentsel dönüşümde rant kamunun ve vatandaşın olacak. Hedefimiz seçimden önde kentsel dönüşüm için inşaatlara başlamak.”diye konuştu.

Aydın Şengül, Türkiye’nin en büyük kentsel dönüşümün yapılacağı Karabağlar da dönüşüm alanı içinde kalan mahallenin muhtarıyla bir araya geldi. Ak Parti İzmir İl Başkan Yardımcısı Aykut Yenice’nin de hazır olduğu toplantıda muhtarlar sorunlarını dile getirdiler ve kentsel dönüşümün son durumu hakkında bilgi aldılar.

Şengül, bakanlığın kentsel dönüşümden asla rant sağlamayacağını, asıl rantın kamuya ve vatandaşlara verileceğini söyleyerek,” Kentsel dönüşüm için Bakanlığın buradan rant veya para kazanma gibi bir derdi yok. Eğer, biz burada bir rant sağlayacaksak, o rant, hem Karabağlar’da yaşayan vatandaşlarımızın; hem de kamunun olacak. Kamu ne yapacak? Yine o parayı sizin için harcayacak dedi.

“İnsanların beklentileri karşılayamayan, hayalleriyle ters düşen bir kentsel dönüşüm projesi içinde asla olmayız” diyen Şengül şu açıklamalarda bulundu:

“Bizim buradaki amacımız, kentsel dönüşüm yaparken gidip zorla insanların o hayallerini o beklentilerini kırarak, onları baskı altına alarak istenmeden bir dönüşüm yapmak değildir Önemli olan insanların hayallerin gerçekleşmesine, kentsel dönüşümle katkıda bulunmaktır. Bu dönüşümü yaparken sadece, fiziksel olarak binanın dönüşümü değil, kentsel dönüşümle birlikte sosyal dönüşümü de önemsiyoruz. Bu mahallelerde sosyal birçok sıkıntılar var. Buralarda suç oranları çok yüksek. Dönüşümle beraber bu noktalar daha güvenli olacak suç oranları da düşecek. İlk etapta 600 dönüme yakın yer kamulaştırıldı. Üç dört bin konutla ilgili proje çalışmalarına hızlı bir şekilde başlayacağız. İnsanlar anlaşmadan önce nasıl bir binada yaşayacaklarını görecekler. Bunları gördükten sonra kendileri koşa koşa anlaşmaya gelecekler”

Kentsel dönüşüm projelerini yürüten firmanın, Karabağlar’a zarar verdiğini söyleyen Şengül, adı geçen firmanın kentsel dönüşümle ilgili vatandaşlara asla birtakım dayatmalarda bulunamayacağının altını çizdi. Amaçlarının, hiçbir tehdit ve dayatmada bulunmadan insanların beklentilerini kırmadan hareket etmek olduğunu kaydetti.

Şengül “İnsanlar istemeden zorla onların yararlarına olsa dahi onları ikna etmeden asla bir şey yapmayacağız. Her şey açık şeffaf olacak. Başta muhtarlarımız olmak üzere bölgedeki sivil toplum kuruluşları bilgilendirilerek, ortaklaşa müzakere şeklinde ortak bir noktayı bulacağız” dedi.

“Kentsel dönüşümü asla siyasete alet etmemek lazım” diyen Şengül Bu siyaset üstü bir yaklaşım. Bu A Partisi B Partisi olayı değil. Belediyelerde yapabilir. Bizde onlara da destek oluruz. Bu sorun yerel yönetimle hükümetin işbirliği ile çözülmek zorunda. İnşallah Türkiye’ye örnek olacak bir kentsel dönüşümü İzmir’den başlatacağız “şeklinde konuştu.

Yorumlar