banner464

Aliağa Belediyesi Engellilere Kucak Açıyor

2008 yılından bu yana Aliağa Belediyesinin destekleriyle hizmet veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde engelli vatandaşlara sosyal, kültürel, sağlık ve eğitim noktasında destek veriliyor.Uzman kadrosuyla engelli vatandaşların yaşadığı...

Aliağa Belediyesi Engellilere Kucak Açıyor

2008 yılından bu yana Aliağa Belediyesinin destekleriyle hizmet veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde engelli vatandaşlara sosyal, kültürel, sağlık ve eğitim noktasında destek veriliyor.Uzman kadrosuyla engelli vatandaşların yaşadığı...

05 Aralık 2014 Cuma 13:05
45 Okunma
Aliağa Belediyesi Engellilere Kucak Açıyor
2008 yılından bu yana Aliağa Belediyesinin destekleriyle hizmet veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde engelli vatandaşlara sosyal, kültürel, sağlık ve eğitim noktasında destek veriliyor.

Uzman kadrosuyla engelli vatandaşların yaşadığı problemlerin çözümünde rehberlik hizmeti de veren Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin Müdürü İsmail Alper, 3 ayrı engel programı üzerinden ücretsiz hizmet verdiklerini belirterek, “Kurumumuzda bedensel engelliler destek eğitim programı, yaygın gelişimsel bozukluklar otizm destek eğitim programı ve zihinsel engelliler çocuklar destek programı şeklinde hizmetlerimizi vermekteyiz” dedi.

SON BEŞ YILDA 187 KİŞİ FAYDALANDI

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nin 2008 yılında Aliağa Belediyesi Jeotermal A.Ş. bünyesinde faaliyetlerine başladığını ve Milli Eğitim Bakanlığı özel eğitim kurumları kanununa tabi olarak hizmet verdiğini anlatan Alper, “Kurumumuzda alanında uzman iki fizyoterapist, iki zihin engelliler sınıf öğretmeni, bir psikolog ve çocuk gelişimcileri ile burada çocuklarımızın eğitimlerini sağlamaktayız. Son beş yılda 187 kişi merkezimizden faydalandı. Şuanda da 80 engelli vatandaşımız merkezimizden yararlanıyor” diye konuştu.

YÜZDE 20 VE ÜZERİ RAPOR İSTENİYOR

Rehabilitasyon Merkezi’nin işleyişi hakkında bilgi veren Alper, şunları söyledi: “Kurumumuzdan faydalanmak isteyen vatandaşlarımız Rehberlik Araştırma Merkezi Raporu (RAM) ile kayıt olabiliyor. Öncelikle çocukların engel durumlarını gösteren hastane raporunun yüzde 20 ve üzerinde olması gerekiyor. Bu raporla biz Milli Eğitim Bakanlığına Rehberlik Araştırma Merkezinden randevu aldıktan sonra RAM raporunu çıkararak burada eğitimlere başlıyoruz. RAM raporu çıkan öğrencimizi kayıt altına aldıktan sonra psikologumuz öğrencimizi görüp ilk tanıyı koyuyor. Daha sonra eğitimcilerimizle birlikte ne yapmamız gerektiğine karar veriyoruz. Raporunda yazan destek eğitim programları doğrultusunda eğitimine başlıyoruz. Öğrencinin raporuna göre ders programını ayda sekiz saat şeklinde belirliyoruz.”

ACAR’A TEŞEKKÜR

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’ne kayıtlı vatandaşları sosyal hayata katmak adına yılın belli periyotlarında tiyatro, eğitim, gezi gibi faaliyetler düzenlediklerinin sözlerine ekleyen Alper, “Biz engellilerimizi sadece engelliler gününde veya haftasında değil her gün hatırlamalıyız. Her zaman yanlarında olduğumuzu hissettirmeliyiz. Bu noktada bizden desteklerini esirgemeyen Sayın Belediye Başkanımız Serkan Acar’a teşekkür ediyoruz” dedi.

BELEDİYEDEN ULAŞIM DESTEĞİ

Engelli vatandaşların Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezine ulaşımı Aliağa Belediyesi tarafından sağlanıyor. Aliağa Belediyesi’ne ait özel engelli aracıyla rehber öğretmen nezaretinde evlerinden alınan engelli vatandaşlar, eğitim sonrası yine evlerine güvenle ulaştırılıyor.

ENGELLİ VATANDAŞLAR MEMNUN

Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin eğitim faaliyetlerinden faydalanan 27 yaşındaki doğuştan yürüme engelli Varol Işıklar, "Eğitmenlerimizden çok memnunuz. Burada fizyoterapist eşliğinde eğitim görüyorum. Belediyemizin bizim için ilerleyen günlerde hizmet adına daha güzel daha yeni şeyler yapacağına inanıyorum. Burada bizimle ilgilenen hocalarımıza ve özellikle ulaşım konusunda bizden desteklerini esirgemeyen belediye başkanımız Sayın Serkan Acar’a çok teşekkür ediyorum" diyerek, Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezinin hizmetlerinden duyduğu memnuniyeti ifade etti.

Yorumlar