banner464

Aliağa’yı Ağlatan Şiir

30 yılını öğretmenlik mesleğine adayan, zor şartlar altında birbirinden kıymetli öğrenciler yetiştiren 78 yaşındaki emekli Öğretmen Günuğur İldeniz’in Aliağa’da gerçekleştirilen 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama töreninde okuduğu...

Aliağa’yı Ağlatan Şiir

30 yılını öğretmenlik mesleğine adayan, zor şartlar altında birbirinden kıymetli öğrenciler yetiştiren 78 yaşındaki emekli Öğretmen Günuğur İldeniz’in Aliağa’da gerçekleştirilen 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama töreninde okuduğu...

25 Kasım 2014 Salı 21:46
32 Okunma
Aliağa’yı Ağlatan Şiir
30 yılını öğretmenlik mesleğine adayan, zor şartlar altında birbirinden kıymetli öğrenciler yetiştiren 78 yaşındaki emekli Öğretmen Günuğur İldeniz’in Aliağa’da gerçekleştirilen 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama töreninde okuduğu şiir, duygulu anlar yaşattı.

Heydar Aliyev Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi’nde gerçekleşen 24 Kasım Öğretmenler Günü kutlama programında sunulan öğretmen oratoryosunun finalinde kendisine ait olan ‘öğretmen’ şiirini okuyan Günuğur İldeniz, salonda katılımcılar tarafından ayakta alkışlandı. Program sonunda, Heydar Aliyev Lisesi’nde eğitim gören öğrencilerin sevgi seliyle karşılaşan Günuğur İldeniz, burada gazetecilere yaptığı açıklamada; “Öğretmen emekli olmaz öğretmen ölene dek öğretmendir” dedi.

AYAKTA ALKIŞLANDI

Okuduğu şiiriyle katılımcılara; “İşte Cumhuriyet Kadını” dedirten ve ayakta alkışlanan Günuğur İldeniz, kutlama programında kendisine şiir okuma fırsatını veren Aliağa İlçe Milli Eğitim Müdürlüğüne teşekkür etti.

BENİM ADIM CUMHURİYET KADINI

1988 Yılında Aydın İl’inde yılın öğretmeni seçildiğini belirten ildeniz, yılın öğretmeni seçildiği gün yaşadığı duyguları, şiirini okuduğu sırada yeniden yaşadığını söyledi. Bugüne kadar kaleme aldığı tüm şiirlerini eğitime gönül veren öğretmenlere, geleceğin teminatı olan öğrencilere ve yüce Türk Milletine armağan ettiğini dile getiren İldeniz, “Benim adım Cumhuriyet kadını ve özünde hepimiz böyle bir kadınız. İyi ki varım, iyi ki öğretmen olmuşum. Allah gökten bayrağımızı indirmesin, ezan seslerimizi susturmasın” diye konuştu.

SINIFIMIZIN PERDELERİNİ BİLE YIKAR ASARDIM

24 Kasım’da yurt genelinde düzenlenen 24 Kasım kutlama törenlerinde yemin ederek öğretmenlik mesleğine başlayan genç öğretmenlere seslenen İldeniz, “Öğretmenlik mesleği ulvi bir görevdir. Müsamaha, fedakarlık, emek ve sabır isteyen bir meslektir. Fedakarlık yapmazsanız öğretmenlik mesleğinde başarılı olamazsınız. Örneğin ben öğretmenlik yaptığım yıllarda okulumuzun hademesi gelmediği zaman sınıfımızın perdelerini bile yıkar asardım. Öğrencilerim arasından okula gelmeyenler olduğu zaman okul çıkışı evlerine gider, okula niçin gelemediklerini öğrenirdim. Unutmamak gerekir ki Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ünde dediği gibi; Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden mahrum bir millet, henüz bir millet adını alma yeteneğini kazanamamıştır” diyerek genç öğretmenlere özveri ve fedakârlıkla bıkmadan, usanmadan çalışın tavsiyesinde bulundu. Öğrenci velilerine de seslenen ildeniz, şöyle dedi: “Ey anneler babalar çocuklarınızı televizyondan uzak tutun, o zaman çocuklarımız çok daha başarılı olacak”

İŞTE O ŞİİR

78 yaşındaki emekli Öğretmen Günuğur İldeniz’in duygulandıran ‘Öğretmen’ isimli şiiri şöyle:

Minicik başlara o bilgi çelengi takar

Taptaze fidanlara sevgi, şefkatle bakar

Öyle bir sevgidir ki kalbe yol bulup akar,

Değerli bir bahçıvan yaratandır öğretmen,

Eğitir, yetiştirir,

Sınıfında bir ana,

Bilgi, sevgi kardeşlik öğretir sana bana

Sınırda Mehmetçiktir, Bekçidir o vatana

Görevinin başında hep hazırdır öğretmen,

Benim güzel Türkiye’m öğretmenle süslenir,

Öğrenciler bilgisi, sevgisiyle beslenir,

Gençliğe çağrıdır o,

Bayrağıma seslenir,

İnsanlığa bir güneş, bir nefestir öğretmen,

Her bir harf için kırk yıl kölelik olsa bile,

Diz çöktürmez önünde,

Karşıdır köleliğe,

İstiklal marşımızı söyler, getirir dile,

İnsanlığa bir güneş, bir simgedir öğretmen,

Karanlık gecelerin ışığıdır öğretmen,

Barışın, özgürlüğün beşiğidir öğretmen,

Gençlik o, gelecek o

En güzel günlerde o

Atamın yolundadır, aşığıdır öğretmen

Damarlarda dolaşan kanımızdır öğretmen,

Karşılıksız seven o, canımızdır öğretmen.

Yorumlar