banner464

Avrupalı İzmir’e Tebrik Yağıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, "Avrupa Konseyi Şeref Plaketi" ile ödüllendirilmesi kardeş kentlerde de heyecan yarattı. Başkan Aziz Kocaoğlu’na Çin’den ABD’ye, Almanya’dan Tunus’a kadar dünyanın dört bir yanından kutlama mesajları...

Avrupalı İzmir’e Tebrik Yağıyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, "Avrupa Konseyi Şeref Plaketi" ile ödüllendirilmesi kardeş kentlerde de heyecan yarattı. Başkan Aziz Kocaoğlu’na Çin’den ABD’ye, Almanya’dan Tunus’a kadar dünyanın dört bir yanından kutlama mesajları...

18 Aralık 2014 Perşembe 12:44
49 Okunma
Avrupalı İzmir’e Tebrik Yağıyor
İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin, "Avrupa Konseyi Şeref Plaketi" ile ödüllendirilmesi kardeş kentlerde de heyecan yarattı. Başkan Aziz Kocaoğlu’na Çin’den ABD’ye, Almanya’dan Tunus’a kadar dünyanın dört bir yanından kutlama mesajları geldi.

Yabancı belediyelerle kardeş kent ilişkileri kuran ve Avrupalı ortaklarıyla ilişkilerini geliştirmek amacıyla çok geniş yelpazeyi kapsayan faaliyetlerde bulunan belediyelere verilen Avrupa Konseyi Şeref Plaketi’nin 2014 yılındaki sahibi İzmir Büyükşehir Belediyesi oldu. Geçtiğimiz hafta düzenlenen görkemli bir törenle ödülünü Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Onursal Üyesi Erich Fritz’in elinden alan Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu’na İzmir kardeş kentlerinden çok sayıda tebrik mesajı ulaştı.

Xiamen Belediye Başkanı Liu Keqing (Çin), Balti Belediye Başkanı Vasili Panciuc (Moldova), Tampa Belediye Başkanı Bob Buckhorn (ABD), Bremen Senato Başkanı Jens Böhrnsen (Almanya), Sousse Belediye Başkanı Mohamed Mokni (Tunus), Mostar Belediye Başkanı Ljubo Beslic (Bosna-Hersek), Split Belediye Başkanı Ivo Baldasar (Hırvatistan), Kırcali Belediye Başkanı Hasan Azis (Bulgaristan) ve Gazimağusa Belediye Başkanı İsmail Arter (KKTC) gönderdikleri kutlama mesajlarında İzmir’in "Şeref Plaketi" almasından duydukları memnuniyeti dile getirdi.

İzmir’in kardeş kentlerinin başkanları, Başkan Aziz Kocaoğlu’nu şu mesajlarla kutladı:

Xiamen Belediye Başkanı Liu Keqing (Çin): "Kentim ve kendi adıma en içten dileklerimle kutlarım. Yeni dönemde, Xiamen ve İzmir kentlerinin, 21. yüzyılın ‘Yeni İpek Yolu Ekonomik Kuşağı’nın ve Deniz İpek Yolu’nun geliştirilmesi için el ele vermesini dilerim. Kentinizle yakın zamanda yeni kardeş kent ilişkileri kurmayı ve işbirliğinde yeni bir dönem açmayı dört gözle bekliyoruz."

Bremen Senato Başkanı Jens Böhrnsen (Almanya): "İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin 2014 Şeref Plaketi Ödülü’nü almasından onur duyarak mutluluğunuzu paylaşıyoruz. Avrupa Konseyi’nin olağanüstü gayret gösteren kentlere verdiği bu ödülü İzmir kenti tamamıyla hak etmiştir. İzmir’in Bremen ile olan ilişkilerinde de bu durum etkileyici bir şekilde görülmektedir."

Mostar Belediye Başkanı Ljubo Beslic (Bosna Hersek): “Tüm içtenliğimle inanıyorum ki, bu ödül aynı zamanda, İzmir ile Mostar ve diğer partner kentler arasında, iyi ilişkiler ve Avrupa değerlerine bağlılık çerçevesinde vatandaşlarımızın yararına olacak işbirliklerini arttırıcı bir ivme olacaktır.”

Tampa Belediye Başkanı Bob Buckhorn (ABD): "Avrupa Konseyi tarafından verilen bu prestijli ödülü kazanmanızdan dolayı sizi ve kentiniz İzmir’i kutlamaktan mutluluk duyuyorum. İzmir kenti, Avrupa çapında verilen bu ödülü fazlasıyla hak etmiştir, çünkü sahip olduğu diğer olağanüstü niteliklerin yanı sıra, Avrupa kentleri arasındaki ilişkileri geliştiren ve Avrupa idealini yücelten bir amacı temsil etmektedir.

Florida eyaletindeki Tampa kenti, İzmir ile ‘kardeş kent’ olmaktan gurur duymaktadır. Meslektaşınız olarak kararlılığınızı gösteren bu takdire şayan başarınızı kutlarım."

Yorumlar