banner464

Başkan Karabağ: “sattığımızdan Fazlasını Kamulaştırdık"

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Karşıyaka ve Bornova’dan kendilerine 2 bin 30 taşınmazın devredildiği, bunlardan da sadece 191’inin satıldığını belirterek, “Devredilen taşınmazların 4/3’ünün satıldığı’ iddiası gerçek...

Başkan Karabağ: “sattığımızdan Fazlasını Kamulaştırdık"

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Karşıyaka ve Bornova’dan kendilerine 2 bin 30 taşınmazın devredildiği, bunlardan da sadece 191’inin satıldığını belirterek, “Devredilen taşınmazların 4/3’ünün satıldığı’ iddiası gerçek...

24 Ekim 2014 Cuma 12:54
43 Okunma
Başkan Karabağ: “sattığımızdan Fazlasını Kamulaştırdık
Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Karşıyaka ve Bornova’dan kendilerine 2 bin 30 taşınmazın devredildiği, bunlardan da sadece 191’inin satıldığını belirterek, “Devredilen taşınmazların 4/3’ünün satıldığı’ iddiası gerçek dışıdır. Bu satışların yüzde 90’ı da gecekondu hak sahiplerine olmuştur. Bundan da belediye kasasına 13.5 milyon lira girmiştir. Bu süreçte kamulaştırmaya ödediğimiz para ise 16.5 milyon liradır. Sattığımızdan fazlasını kamulaştırdık. Bayraklı ile ilgili olumsuz bir algı yaratılmaya çalışıldığının farkındayız. Ancak bunu yapanların oyununa gelmeyeceğiz. İzmir kamuoyu gerçekleri bilmekte ve görmektedir” dedi.

Kurulduğu günden bu yana kamulaştırmaya büyük önem veren Bayraklı Belediyesi beş yılda yaklaşık 16.5 milyon liralık kamulaştırma yaparak bir rekorun altına imza attı. Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, Karşıyaka ve Bornova Belediyeleri’nin geçmiş yıllarda yapmış oldukları bedelsiz el atmalar neticesinde, Bayraklı Belediyesi’ne sayısız dava açıldığını hatırlattı. Başkan Karabağ, “Bu bedelsiz el atmalar neticesinde 12.5 milyon lira kasamızdan çıktı. Hizmet binamızın yanındaki arsayı da kamulaştırdık. Bunun için de 4 milyon lira ödedik. 4 milyon daha ödeyeceğiz” dedi.

SADECE 191 ARSA SATILDI

Başkan Karabağ, “Bornova ve Karşıyaka Belediyeleri’nden devrolan taşınmazların 4/3’ünün satıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığını belirterek, şunları kaydetti:

“Bornova ve Karşıyaka Belediyeleri’nden toplam 2 bin 30 taşınmaz bize devredildi. Bunlardan da sadece 191’i satıldı. Buda devredilen taşınmazların yüzde 9’una denk geliyor. Satışların yüzde 90’ı da gecekondu hak sahiplerine olmuştur. Bu satışlardan belediyenin kasasına 13.5 milyon lira girmiş, aynı süreçte 16.5 milyon liralık da kamulaştırma yapılmıştır. Tüm bu gerçekler ortadayken, ‘Devredilen malların 4/3 satıldı’ demek, art niyettir. Bayraklı ile ilgili olumsuz bir algı yaratılmaya çalışıldığının farkındayız. Ancak bunların oyununa gelmeyeceğiz. İzmir kamuoyu gerçekleri bilmekte ve görmektedir” dedi.

PARA KESİNTİYE UĞRADI!

Bayraklı Belediye Başkanı Hasan Karabağ, belediyenin 2009’da yola çıktığı zaman kasasında eksi verdiği hatırlattı. Başkan Karabağ, “2009’un Martında, yani seçimden bir gün sonra belediyemizin kasasında yaklaşık 8.5 milyon lira vardı. Ancak İller Bankası 2009-2010 İZSU katkı paylarını kesmediği için bunun 4.3 milyon lirası İZSU’ya gitti. Aynı şekilde Bornova ve Karşıyaka Belediyeleri’ne ortaklık payı için 4 milyon 55 bin lira ödendi. Bunun tüm hemşerilerimiz bilmektedir. Bunun aksini iddia etmek, ‘belediyenin kasasında milyonlarca vardı, harcandı’ iddiasını ortaya atmak gerçek dışıdır” dedi.

Yorumlar